Salto - najbardziej zręczny z robotów

| Technologia
University of California, Berkeley

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley zbudowali najbardziej zwinnego robota ze wszystkich, jakie dotychczas widzieliśmy. Twórcy Salto (saltatorial locomotion on terrain obstacles) inspirowali się niezwykłym zwierzęciem. Galago, bo o nim mowa, to południowoafrykańskie niewielkie małpiatki, które potrafią w ciągu czterech sekund oddać pięć skoków, by w ich efekcie osiągnąć wysokość 8,5 metra. Zwierzęta te są w stanie magazynować energię w ścięgnach, dzięki czemu mogą skakać na wysokość, na jaką nie pozwoliłaby im sama energia przechowywana w mięśniach.

Naukowcy, chcąc porównać możliwości przemieszczania się w pionie zwierząt i robotów zdefiniowali tę możliwość jako wysokość pojedynczego skoku w ziemskim polu grawitacyjnym pomnożona przez częstotliwość oddawania skoków. Dla Salto wartość ta wynosi 1,75 metra na sekundę. To lepiej niż w przypadku amerykańskiej żaby ryczącej (1,71 m/s), ale sporo mu jeszcze brakuje do galago (2,24 m/s). Opracowanie metody łatwego pomiaru zwinności pionowej Salto był kluczowym elementem naszego projektu, gdyż mogliśmy dzięki temu zidentyfikować zwierzę, którym chcemy się inspirować - mówi doktorant Duncan Haldane, który kierował pracami nad robotem.

Galago jest świetnym skoczkiem, gdyż zanim się wybije jego mięśnie przekazują energię do ścięgien. Wbudowany w Salto silnik napędza sprężynę, która oddaje energię do kończyn robota. Specjalny mechanizm powoduje, że przed kolejnym skokiem Salto nie musi ponownie naciągać sprężyny. Dzięki temu robot osiąga 78% zwinności pionowej galago. Poprzedni rekordzista mógł poszczycić się 55% osiągów galago.

Istnieje robot, który może skoczyć wyżej niż Salto. TAUB potrawi w pojedynczym skoku wznieść się na wysokość 3,2 metra. Nie jest jednak w stanie oddać serii skoków i daleko mu do zwinności Salto.

 

Salto robot skok galago