Największy drapieżny dinozaur z wczesnej jury znaleziony we włoskiej prowincji Varese

| Nauki przyrodnicze
Gabriele Bindellini

Odkryty w kamieniołomie w pobliżu Saltrio Saltriovenator zanellai jest najstarszym znanym ceratozaurem i zarazem największym drapieżnym dinozaurem z wczesnej jury (datowanie wskazuje, że żył ok. 198 mln lat temu w synemurze).

Unikatowy egzemplarz, będący równocześnie pierwszym jurajskim dinozaurem z Włoch, został przypadkowo odkryty w 1996 r. przez amatora. Na kościach widać ślady żerowania przez morskie bezkręgowce, co także stanowi novum. Wszystko wskazuje więc na to, że zwłoki zwierzęcia unosiły się na powierzchni basenu morskiego, a potem zatonęły. Nim zostały przykryte, najprawdopodobniej leżały na dnie przez dość długi czas.

Saltriovenator stanowi mozaikę starych i postępowych cech anatomicznych, występujących, odpowiednio, u 4-palczastych dilofozaurów i ceratorazurów oraz 3-palczastych tetanurów, takich jak allozaur - opowiada Cristiano Dal Sasso z Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie, który przez kilka lat składał i badał fosylia.

Analizy paleontologiczne wskazują, że [1-tonowy] Saltriovenator był nadal rosnącym prawie dorosłym osobnikiem, dlatego w kontekście wczesnej jury jego szacowane rozmiary tym bardziej są godne podziwu - dodaje współautor artykułu z pisma PeerJ Simone Maganuco.

Andrea Cau podkreśla, że chwytna dłoń Saltriovenatora zapełnia lukę w drzewie ewolucyjnym teropodów: drapieżne dinozaury stopniowo traciły [bowiem] palce mały i serdeczny i nabywały dłoń trójpalczastą, która stanowiła strukturę prekursorową dla ptasich skrzydeł.

Saltriovenator zanellai ceratozaur Saltrio Cristiano Dal Sasso Simone Maganuco