Salwador sugeruje kobietom, by do 2018 r. unikały zajścia w ciążę

| Medycyna
www.cdc.gov

Salwador przestrzegł kobiety, by do 2018 r. nie zachodziły w ciążę, aby u ich dzieci nie wystąpiły wady wrodzone (małogłowie) związane z zakażeniem wirusem Zika.

Eksperci przypominają, że wirus Zika (po raz pierwszy wyizolowany w 1947 r. od makaków królewskich z ugandyjskiego lasu Zika, stąd nazwa) należy do rodzaju flawiwirusów i jest przenoszony przez komary z rodzaju Aedes. W 1968 r. po raz pierwszy wyizolowano go od Nigeryjczyków. Patogen wywołuje gorączkę Zika.

Nie wiadomo, czemu wirus, do zeszłego roku nieznany w Amerykach, rozprzestrzenia się tak szybko w Brazylii i krajach ościennych.

Naukowcy dywagują, że wszystko zaczyna się od zakażenia komórek dendrytycznych w pobliżu miejsca ukąszenia. Później wirus rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych i krwiobiegu. Flawiwirusy generalnie namnażają się w cytoplazmie, ale antygeny wirusa Zika znaleziono w jądrach zakażonych komórek.

Chcielibyśmy zasugerować wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, by podjęły kroki zmierzające w kierunku planowania ciąży i unikały zachodzenia w nią między rokiem bieżącym a przyszłym - podkreśla salwadorski wiceminister zdrowia Eduardo Espinoza, dodając, że rząd zdecydował się na ten apel, bo w zeszłym i na początku 2016 r. w Salwadorze odnotowano 5.397 przypadków wirusa Zika.

Oficjalne dane wspominają o podejrzeniu zakażenia wirusem Zika u 96 ciężarnych, dotąd nie stwierdzono jednak ani jednego przypadku mikrocefalii u dzieci.
W Kolumbii władze także doradzają kobietom odroczenie ciąży, ale tylko o 6-8 miesięcy.

Salwadro wirus Zika gorączka Zika małogłowie ciąża Eduardo Espinoza