Układ Samsunga dla hybrydowych dysków twardych

| Technologia

Samsung Electronics stworzył nową kość dla hybrydowych dysków twardych (HHD - hybrid hard drive). W jednym układzie SoC (System-on-Chip - komputer jednoukładowy) producent zmieścił interfejs SATA wraz z technologią kolejkowania zadań (NCQ), kontroler dysku, kontroler pamięci SDRAM oraz OneNAND i kanał odczytu firmy Agere. W kości Samsunga znalazły się również rdzenie dwóch procesorów (ARM7 i ARM9), które niezależnie sterują pracą pamięci, dysku twardego oraz jego silnika.

Pojedynczy układ spełniający tak wiele funkcji, oznacza nie tylko tańsza projektowanie i montaż dysków twardych, ale również oszczędności przy zakupie podzespołów. Dzięki temu same HHD powinny być tańsze.

Napędy HHD, obok tradycyjnych talerzy, na których zapisywane są dane, korzystają również z pamięci flash. Dane zapisywane są na dysk dopiero wtedy, gdy pamięć zostaje zapełniona. Dzięki takiemu rozwiązaniu dysk nie tylko pracuje znacznie szybciej (zapis i odczyt z i do pamięci flash przebiegają szybciej, niż podczas korzystania z talerzy dysku), ale również oszczędza sporo energii, co jest niezwykle ważne podczas pracy z komputerem przenośnym. Dzięki dodatkowej kości pamięci talerze dysku obracają się jedynie przez 30-45 sekund na każde pół godziny pracy urządzenia. Po zapisaniu danych talerze ponownie przestają się obracać w oczekiwaniu na zapełnienie pamięci flash.

Aby skorzystać z pełni możliwości HHD konieczne jest wsparcie tej technologii ze strony systemu operacyjnego. Obecnie tego typu dyski twarde współpracują jedynie z systemem Windows Vista.

W przyszłym roku będziemy świadkami debiutów kolejnych modeli dysków twardych. Sprzedaż takich urządzeń zapowiedzieli już wiodący producenci, tacy jak Seagate czy Samsung.

Koreańska firma ma tę przewagę nad konkurencją, że nie tylko produkuje dyski twarde, ale również tworzy pamięci flash i układy scalone do obsługi HHD.

Samsung HHD hybrydowy dysk twardy