Znaleziono grób niezwykle wpływowej Egipcjanki

| Humanistyka
Egipskie Ministerstwo Starożytności

W Egipcie odkopano grobowiec Sattjeni, kobiety z książęcego rodu, matki dwóch spośród najpotężniejszych gubernatorów egipskiego Średniego Państwa.

Ciało Sattjeni, owinięte w lniane płótno i zamknięte w drewnianej trumnie, którą włożono do większej drewnianej trumny bardzo dobrze się zachowało. Na jej identyfikacje pozwoliły inskrypcje, dzięki którym wiemy, że mamy do czynienia z przedstawicielką rodu, który pod względem znaczenia ustępował jedynie faraonowi Amenemhatowi III. Władca ten panował w latach 1800-1775 przed naszą erą.

Mamy tu do czynienia z ważnym odkryciem, gdyż Sattjeni to jedna z najważniejszych postaci Środkowego Państwa, matka Heqaiba III i Amaeny-Senba - dwóch najważniejszych postaci na Elefantynie pod rządami Amenemhata III - mówi Mahmoud Afify, kierownik Wydziału Starożytnej Archeologii Egipskiej w egipskim Ministerstwie Starożytności.

Podwójna trumna okazała się na tyle dobrym zabezpieczeniem, że zachował się zarówno malunek na twarzy Sattjeni, jak i maska pogrzebowa. Wewnątrza trumna zachowała się tak dobrze, że określono nie tylko, iż została wykonana z libańskiego cedru, ale ustalono, że drzewo, z którego ją wykonano, zostało ścięte niemal 4000 lat temu.

Grób Sattjeni znaleziono w królewskiej nekropolii w Qubbet el-Hawa. Znajduje się tam grupa wyciętych w skale grobowców.

Sattjeni Środkowe Państwo Egipt