Góry Śnieżne bez śniegu

| Nauki przyrodnicze
digital_image_fan, CC

Pokrywa śnieżna w kalifornijskich górach Sierra Nevada jest najmniejsza od 500 lat, poinformowali naukowcy z University of Arizona. Nasze badania pokazują, jak ekstremalny charakter miała zima 2014/2015. Była bezprecedensowa nie w ciągu ostatnich 80, ale w ciągu 500 lat - mówi profesor Valerie Trouet z Laboratorium Badań Pierścieni Drzew. Powinniśmy się przygotować do tego, że w związku z rosnącymi temperaturami takie suche zimy będą zdarzały się coraz częściej. Antropogeniczne ocieplenie klimatu powoduje, że susze są coraz poważniejsze, dodaje.

Gubernator Kalifornii, Jerry Brown już 1 kwietnia ogłosił pierwsze w historii obowiązkowe stanowe ograniczenia w poborze wody. O swojej decyzji informował stojąc właśnie w Sierra Nevada na wysokości 2072 metrów nad poziomem morza. Zwykle o tej porze w tym miejscu powinno być ponad 1,5 metra śniegu.

Brak śniegu w górach to wynik bardzo małych opadów oraz niezwykle ciepłych trzech pierwszych miesięcy roku. Jako, że w Kalifornii aż 80% wody z opadów jest dostarczanych właśnie zimą, stan przeżywa poważną suszę. Śnieg to naturalny system przechowywania wody. W takich miejscach jak Kalifornia, które są suche w miesiącach letnich opady śniegu są niezwykle ważne. Woda jest przechowywana w formie śniegu zimą i uwalniana latem, gdy nie padają deszcze - dodaje Trouet. Kalifornijski Departament Zasobów Wodnych tradycyjnie wykonuje pomiary grubości pokrywy śnieżnej 1 kwietnia każdego roku, gdy śniegu jest najwięcej. Tym razem śniegu było wyjątkowo mało.

Naukowcy oceniali pokrywę śnieżną w Kalifornii na podstawie wcześniejszych danych z pierścieni drzew za lata 1405-2005 oraz z corocznych pomiarów dokonywanych od 1930 roku. Wykorzystano też rekonstrukcje temperatur za lata 1500-1980. Już wcześniej zmierzono szerokość pierścieni 1505 drzew w 33 lokalizacjach w kalifornijskiej Central Valley. Jako, że burze, które dostarczają wodę do Central Valley przynoszą także opady śniegu w Sierra Nevada, pomiary pierścieni drzew dają dobre przybliżenie pokrywy śnieżnej w górach. Badania pierścieni i wyciągnięte na ich podstawie wnioski o grubości pokrywy są zgodne zarówno z niezależnymi rekonstrukcjami temperatury jak i pomiarami prowadzonymi od 85 lat.

Sierra Nevada śnieg Kalifornia