Skarb 100 000 monet znaleziony w Japonii. Wśród nich najstarsze monety zjednoczonych Chin

| Humanistyka
Jean-Michel Moullec, Flickr

Podczas prac przy budowie fabryki w japońskim mieście Maebashi archeolodzy znaleźli skarb składający się z około 100 000 monet. Są wśród nich pierwsze monety wytwarzane w zjednoczonych Chinach. Monety zostały pogrupowane w pakunki po 100 sztuk, związanych słomą przeciągniętą przez otwory w środku oraz zawinięte w słomiane maty. Archeolodzy uważają, że skarb został celowo ukryty w bardzo niespokojnym okresie historii Japonii.

Dotychczas specjaliści przeanalizowali ponad 300 monet i stwierdzili, że są wśród nich numizmaty co najmniej 44 rodzajów. Najstarszy z nich pochodzi ze 175 roku p.n.e., najmłodszy zaś został odlany – bo przez większość swojej historii Chińczycy odlewali monety – w roku 1265. To właśnie ta najstarsza moneta jest najbardziej interesująca. Ma ona 2,3 centymetra średnicy, grubość 1 milimetra, a w środku znajduje się kwadratowy otwór o boku 7 milimetrów. Na powierzchni wygrawerowano znaki „Ban” oraz „Liang”.

To tak zwana moneta Ban Liang, pierwsza moneta, która weszła do obiegu w zjednoczonych Chinach. Okres od roku 480 p.n.e. do 221 p.n.e. znany jest jako Okres Walczących Królestw. Wtedy to o supremację nad Chinami walczyło siedem lokalnych królestw, a z rywalizacji zwycięsko wyszło państwo Qin, które władca został pierwszym cesarzem zjednoczonego państwa.

Najmłodsza moneta pochodzi zaś z roku 1265, dlatego też skarb musiał zostać zakopany po tej dacie. Lata 1185–1333 w Japonii znane są jako okres rządów siogunatu Kamakura. To bardzo niespokojny czas walk o władzę, zamachów, zabójstw i wojen domowych, na który przypadły też dwie próby podboju Japonii podjęte przez wnuka Czyngis-chana, Kubilaj-chana.

Miejsce, w którym znaleziono monety, pełne jest też innych śladów potwierdzających, że dzisiejsze miasto Maebashi – stolica prefektury Gunma – odgrywało ważną rolę już od okresu kofun (III-VII wiek n.e.). Setki lat później, w XIV i XV wieku, o dominację nad tym terenem walczyły w słynne klany Takeda, Uesugi czy Hojo. Najstarsze ślady ludzkiego osadnictwa w tym regionie pochodzą sprzed 20 000 lat. Raport z wykopalisk został udostępniony w sieci.

Skarb 100 000 monet znaleziony w Japonii. Wśród nich najstarsze monety zjednoczonych Chin