Skygofree – androidowy szpieg z interesującymi funkcjami

| Bezpieczenstwo IT
howtostartablogonline.net

Nowe spyware atakujące użytkowników systemu Android wyposażono w interesujące, zaawansowane funkcje szpiegowania. Szkodliwe oprogramowanie zostało odkryte przez firmę Kaspersky na początku października ubiegłego roku. Wydaje się, że liczy ono sobie co najmniej 3 lata i jest używane głównie na terenie Włoch.

Jak mówią przedstawiciele Kaspersky, oprogramowanie Skygofree wyróżnia się modułem nagrywania głosu z otoczenia, który uruchamia się, gdy zainfekowane urządzenie znajdzie się w konkretnej lokalizacji. Spyware potrafi też przechwytywać wiadomości z WhatsApp oraz łączyć się z sieciami Wi-Fi przejętymi przez hakerów. Gdy właściciel zainfkowanego urządzania je odblokuje, Skygofree może też nagrywać filmy i wykonywać zdjęcia.

Twórcy szkodliwego kodu przywiązali szczególną wagę do telefonów Huawei i wbudowali w Skygofree funkcję, dzięki której program potrafi wpisać się na listę aplikacji, kórych telefon Huawei nie wyłącza w celu zaoszczędzenia baterii.

Dotychczas Skygofree znaleziono wyłącznie na urządzeniach we Włoszech. Dlatego też Kaspersky nie wyklucza, że twórcą szkodliwego oprogramowania jest firma podobna do Hacking Team, która sprzedaje narzędzia szpiegowskie rządom na całym świecie. O Hacking Team zrobiło się głośno przed dwoma laty, gdy firma sama padła ofiarą ataku.

Podczas śledztwa w sprawie Skygofree specjaliści z Kaspersky'ego znaleźli też spyware atakujące Windows. Nie wyli jednak w stanie potwierdzić, czy program ten był kiedykolwiek użyty. Nie zdradzili też, jak zdobyli jego próbki.

Skygofree spyware Android