Odkryto nieznaną dotychczas podstawową stałą Słońca
Badania podjęte przez naukowców z Northumbria University wskazują na istnienie nieznanej dotychczas stałej podstawowej Słońca. W artykule, który został opublikowany w Nature Astronomy, czytamy, że fale magnetyczne naszej gwiazdy zachowują się inaczej niż dotychczas sądzono.
Po przeanalizowaniu danych z okresu 10 lat naukowcy doszli do wniosku, że fale magnetyczne w koronie Słońca reagują na dźwięk wydobywający się z wnętrza gwiazdy.
Fale te, zwane falami Alfvena, odgrywają kluczową rolę w transporcie energii wokół Słońca i w Układzie Słonecznym. Dotychczas sądzono, że ich źródłem jest powierzchnia gwiazdy. Teraz okazuje się, że fale te są wzbudzone w wyższych partiach atmosfery Słońca przez fale dźwiękowe z jego wnętrza.
Brytyjscy naukowcy odkryli, że fale dźwiękowe pozostawiają w falach magnetycznych unikatowy ślad. Cała korona słoneczna, reagując na wspomniane fale dźwiękowe, wibruje w określonych częstotliwościach.
Nowo odkryte zjawisko występowało stale przez cały badany 10-letni okres, co wskazuje, że mamy do czynienia z fundamentalną stałą Słońca i prawdopodobnie innych gwiazd. Odkrycie to będzie miało olbrzymie znaczenie dla naszego rozumienia transportu energii w atmosferze Słońca.
Odkrycie tak specyficznego śladu, który potencjalnie może być nową stałą Słońca, jest niezwykle ekscytujące. Wcześniej sądziliśmy, że fale magnetyczne są wzbudzane przez wodór na powierzchni gwiazdy, a teraz wiemy, że są wzbudzane przez fale dźwiękowe. Być może powstanie nowy sposób na badanie i klasyfikowanie gwiazd pod kątem tej unikatowej sygnatury. Skoro wiemy, że ona istnieje, możemy poszukać jej w innych gwiazdach, mówi główny autor badań, doktor Richard Morton.
Korona Słońca jest ponad 100-krotnie cieplejsza niż jego powierzchnia, a odpowiada za to energia z fal Alfvena, która podgrzewa koronę do temperatury około miliona stopni. Fale Alfvena są też odpowiedzialne za podgrzewanie i przyspieszanie wiatru słonecznego.
Komentarze (5)
Daniel O'Really, 11 lutego 2019, 14:11
Ciekawe czy dałoby się w takim razie kontrolować plazmę w reaktorze fuzyjnym za pomocą fal dźwiękowych zamiast magnesów
Warai Otoko, 11 lutego 2019, 16:47
Prędzej mógłby to być sposób na lepszą kontrolę pola magnetycznego, nie koniecznie w celu optymalizacji pracy reaktorów fuzyjnych ale może w medycynie? Lepsze obrazowanie lub bardziej precyzyjne oddziaływanie na np. tkankę mózgową - ultradźwiękowo-magnetyczny przezczaszkowy interfejs stymulujący :)
topiq, 11 lutego 2019, 16:53
Czyżby odkrycie w kierunku:
Daniel O'Really, 11 lutego 2019, 19:26
W żadnym wypadku @topiq to nie jest odkrycie w kierunku "Oooo, w tym naukowym artykule jest coś o dźwięku, w mojej pełnej spreczności książce jest coś o śpiewaniu więc BÓG".
Sławko, 11 lutego 2019, 22:54
Proszę, nie kompromituj się. To jest portal popularnonaukowy, a nie popularnonawiedzony. Chyba że to miał być żarcik.