Dzieła Sotera Jaxy-Małachowskiego, wybitnego polskiego marynisty, w Muzeum Rybołówstwa w Helu

| Humanistyka
Muzeum Rybołówstwa w Helu

Już wkrótce w Muzeum Rybołówstwa w Helu będzie można oglądać wystawę czasową „Bałtyk Sotera Jaxy-Małachowskiego”. Znajdą się na niej charakterystyczne ujęcia polskiego wybrzeża z lat 20.-30. ubiegłego stulecia.

Muzeum Rybołówstwa w Helu Muzeum Rybołówstwa w Helu Muzeum Rybołówstwa w Helu

Jaxa-Małachowski to jeden z najbardziej uznanych polskich marynistów. Malował nadbałtyckie pejzaże z drobiazgowym realizmem połączonym z dekoracyjną idealizacją - podkreślono w komunikacie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Pokazywane na wystawie dzieła należą do krakowskiego kolekcjonera Grzegorza Kudelskiego, będącego przypuszczalnie posiadaczem największego w Polsce zbioru prac Jaxy-Małachowskiego.  Fascynacja Kudelskiego twórczością Jaxy-Małachowskiego sięga dzieciństwa. W jego domu rodzinnym wisiały obrazy polskich artystów, głównie z okresu międzywojennego.

Wśród obrazów, które będzie można podziwiać od 5 kwietnia do 18 czerwca, zobaczymy pejzaże Helu, w tym studia łodzi rybackich.Oprócz krajobrazów helskich, ekspozycja obejmie również widoki z Orłowa, w którym na początku lat 20. malarz spędził wakacje. Jaxa-Małachowski malował m.in. pejzaże nadbałtyckich plaż. W jego twórczości widać powracający motyw piaszczystego brzegu, niekiedy podmywanego przez fale. W innych pracach może jest wzburzone, z wysoką falą na pierwszym planie. Precyzja, z jaką Jaxa-Małachowski oddawał morską pianę, przywodzi na myśl mistrzów malarstwa marynistycznego, jak urodzony w Teodozji na Ukrainie ormiański malarz Iwan Ajwazowski.

Soter Jaxa-Małachowski (1897–1952) specjalizował się w malarstwie pejzażowym, głównie morskim. Uznawany jest za najwybitniejszego polskiego marynistę. Na jego obrazach znajdziemy pejzaże znad Morza Czarnego, Śródziemnego i Bałtyku. Nie stronił jednak i od innych tematów, jak widoki Tatr czy sceny wiejskie.

Soter Jaxa-Małachowski malarz marynista