Windows 7 i 8 mogą zwolnić po łatach na Spectre i Meltdown
Wiceprezes Microsoftu Terry Myerson powiedział, że urządzenia z Windows 7 oraz Windows 8 oraz wiele serwerów z tymi systemami, na których zostaną zainstalowane poprawki dla dziur Meltdown i Spectre, będą działały zauważalnie wolniej. Natomiast większość użytkowników Windows 10 nie powinna zauważyć spowolnienia pracy systemu po zastosowaniu łatek.
Posiadacze pecetów wyprodukowanych po 2015 roku nie zauważą, zdaniem Myersona, żadnej zmiany wydajności. Natomiast niektórzy użytkownicy Windows 10 z procesorami Intela wcześniejszymi od modelu Haswell najprawdopodobniej doświadczą spowolnienia pracy maszyny.
W najgorszej sytuacji będą właściciele serwerów z Windows. Tam niezależnie od używanego procesora Myerson zapowiada poważny spadek wydajności. Dlatego też koncern ostrzega administratorów serwerów, by dobrze zastanowili się, czy bardziej zależy im na bardziej bezpiecznych, ale wolniej działających maszynach, czy też potrzebują szybciej działających serwerów, nawet kosztem bezpieczeństwa.
Dziury Spectre i Meltdown to luki sprzętowe w procesorach. Występują praktycznie w każdym urządzeniu z procesorami Intela, AMD i ARM. Jedynym pewnym i skutecznym sposobem, by się ich pozbyć, byłaby zmiana procesora. Nie wiadomo jednak, czy na rynku w ogóle są obecnie dostępne modele niezawierające tych luk. Dlatego też użytkownicy powinni zastosować łaty dostarczone przez producentów systemów operacyjnych.
Specjaliści ostrzegają jednak, że po zastosowaniu poprawek wydajność procesorów spada od 5 do 30 procent. Intel zaprzecza tym doniesieniem. Także Amazon, Apple i Google twierdzą, że łaty nie wpływają na wydajność maszyn.
Komentarze (4)
Przemek Kobel, 12 stycznia 2018, 14:18
Ja tam nie wiem po czym, ale mam w pracy jednego win10, który właśnie uznał, że na monitorze FullHD należy pokazywać rozdzielczość taniego laptopa (i za chińskiego boga nie chce się przestawić), a do drukarki każe wkładać wyłacznie bardzo gruby papier. Oczywiście ręcznie.
EDIT: Mariuszu, a od kiedy Meltdown dotyczy procesorów innych niż Intel? (bo łączenie obu dziur w jeden problem, a potem przyklejanie takiego pakietu do wszystkich procków to robota pr-owców naszego ulubionego producenta procesorów).
Mariusz Błoński, 12 stycznia 2018, 15:00
W niektórych ARM-ach też występuje.
wtorek, 12 stycznia 2018, 19:48
Dziura Meltdwon nie dotyczy AMD , a na Spectre jest tylko podatny gdy sie zmieni standardowe ustawienia systemowe.
Ja wiem ze dział PR Intela pracuje, piszą w jednym zdaniu/ rubrykach ze wszystkich producentów to dotyczy I inne serwisy kopiują i tłumacza, ale prawda jest inna i my KONSUMENCI musimy o tym WIEDZIEĆ
wilk, 14 stycznia 2018, 01:00
Ale Spectre to nie problem systemowy, a architektury. Niestety jego usunięcie jest nieco bardziej kłopotliwe, bo nie wystarczy załatać systemu.