Na Sri Lance odkryto olbrzymią tarantulę

| Nauki przyrodnicze

W odległych północnych regionach Sri Lanki zidentyfikowano nowy gatunek gigantycznej tarantuli. Olbrzymi pająk, którego długość wraz z odnóżami wynosi 20 centymetrów, został znaleziony przez naukowców z organizacji Biodiversity Education and Research (BER).

Naukowcy po raz pierwszy mieli z nim do czynienia przed trzema laty, gdy wieśniacy przynieśli im zabitego przez siebie samca. Specjaliści szybko zorientowali się, że mają do czynienia z nieznanym gatunkiem i postanowili znaleźć żywe osobniki.

Pająki odkryto w... byłym gabinecie lekarskim w wiejskim szpitalu. Nowy gatunek nazwano Poecilotheria rajaei, na cześć oficera policji, który był przewodnikiem zespołu naukowego po niebezpiecznej dżungli północnej Sri Lanki.

Uczeni mówią, że nowy gatunek jest rzadki, lubi stare drzewa, jednak szybko postępujące wylesianie powoduje, iż zasiedla też nieużywane budynki. Tarantula jest kolorowa, szybka i jadowita.

Naukowcy z BER podkreślają, że żadna z zamieszkujących Sri Lankę tarantul nie jest niebezpieczna dla człowieka. Poecilotheria rajaei jest prawdopodobnie w stanie zabić mysz, jaszczurkę, małego ptaka czy węża.

 

Sri Lanka tarantula pająk Poecilotheria rajaei