Hawking ostrzega przed sztuczną inteligencją

| Ciekawostki

Stephen Hawking ostrzega w wywiadzie dla BBC, że rozwój sztucznej inteligencji może położyć kres gatunkowi Homo sapiens. Prymitywne formy sztucznej inteligencji, jakimi dysponujemy obecnie, mogą być bardzo użyteczne. Sądzę jednak, że w pełni rozwinięta sztuczna inteligencja może zakończyć istnienie rasy ludzkiej - stwierdził wybitny uczony.

Gdy ludzie stworzą sztuczną inteligencję, może ona sama zacząć rozwijać się coraz szybciej. Ludzie, których ogranicza powolne tempo ewolucji biologicznej, nie będą w stanie konkurować ze sztuczną inteligencją i zostaną przez nią zdominowani - uważa Howking.

Hawking zauważa też, że internet przyniósł nam wiele korzyści, ale sprowadził też liczne niebezpieczeństwa. Jako przykład podał ciągle zwiększającą się inwigilację społeczeństw ze strony rządów.

Hawking zaprezentował też nową technologię, którą na jego potrzeby opracował Intel. To technika przewidująca, co chce napisać, dzięki czemu mógłby komunikować się szybciej. W styczniu zostanie ona powszechnie udostępniona w sieci i będą mogły korzystać z niej osoby ze schorzeniami podobnymi do tego, na które cierpi Hawking. Jednocześnie wybitny uczony stwierdził, że nie ma zamiaru zmieniać zautomatyzowanego głosu, którym posługuje się od lat, na bardziej naturalny z brytyjskim akcentem. Oczywiście, głos ten brzmi nieco sztucznie. Stał się on moim znakiem rozpoznawczym. Mówiono mi, że dzieci, które potrzebują komputerowego wspomagania mowy chcą brzmieć tak, jak ja - dodał.

Stephen Hawking sztuczna inteligencja człowiek