Stonehenge to efekt złudzenia słuchowego?
Uczestnicy konferencji American Association for the Advancement of Science (AAAS) w Vancouver usłyszeli, że Stonehenge powstało w wyniku złudzenia słuchowego, wywołanego tańcem wokół dwóch osób grających np. na fletach czy gwizdkach.
Pracujący na własną rękę dr Steve Waller twierdzi, że dla sztuki i architektury istotną inspiracją są nie tylko wrażenia wzrokowe, ale i słuchowe. Tłumaczy przy tym, jak ważną rolę odgrywa wzorzec interferencji fal dźwiękowych, który decyduje, jaka część melodii zostanie wytłumiona.
Podczas jednego ze swoich eksperymentów Waller zawiązał dwóm grupom ochotników oczy i prowadził wokół dwóch magnetofonów. Później badanych poproszono, by się odwrócili i narysowali, co znajdowało się między nimi a źródłem dźwięku. W pracach pojawiały się filary, arkady i pionowe listwy. Sądzę, że to mogło się zdarzyć 5 tys. lat temu tak samo prosto, jak zademonstrowałem współcześnie. Naukowiec tłumaczy, że obracając się wokół grających instrumentów, tancerze natrafiali na miejsca wzmocnienia i wyciszenia dźwięków. Na miejscu, w Stonehenge, potwierdził swoje przypuszczenia, że kamienne obeliski dają taki właśnie efekt akustyczny.
Waller chce opublikować artykuł na ten temat w fachowym piśmie. Jak każdy ojciec jest bardzo przywiązany do swojej teorii, dlatego broni jej, powołują się na legendę o dziewicach, które zostały przemienione w kamień podczas tańca do dźwięków magicznych dud. Co ciekawe, w drugiej historycznie wzmiance o Stonehenge kronikarz Geoffrey of Monmouth przytoczył w 1136 r. mit, zgodnie z którym kromlech jest pomnikiem tańca gigantów przeniesionym z Irlandii.
Komentarze (12)
Lobo, 17 lutego 2012, 15:09
Co za bzdura, kazdy wie ze stonehenge byl zbudowany by ukryc Moonstone!
heavy_mental, 17 lutego 2012, 16:00
Nic z tego nie kapuję. Czy ten koleś twierdzi, że kamień został stworzony z dźwięku?
Łukasz Domański, 17 lutego 2012, 19:30
Także nie mam bladego pojęcia o co tutaj chodzi. Ktoś potrafi to przetłumaczyć na ludzki?
Mariusz Błoński, 17 lutego 2012, 19:37
Z tego wynika, że Waller uważa, iż były jakieś rytuały z udziałem muzyki i tancerzy. Tancerze zauważyli, że w jednych miejscach muzyka dociera do nich lepiej, w innym gorzej (w zależności od położenia tancerza względem grających) i odtworzyli to za pomocą kamieni...
Łukasz Domański, 17 lutego 2012, 19:53
Mam ochotę krzyknąć, że to najgłupsza rzecz jaką w tym tygodniu słyszałem, ale z drugiej strony już tyle pozornie dziwnych lub nawet totalnie odjechanych teorii udowodniono, że rozsądek nakazuje mi być mniej pochopnym.
Jajcenty, 18 lutego 2012, 09:44
IMO to pomnik biurokracji. Starszyzna by przydać sobie nieco prestiżu, splendoru i autorytetu zmusiła biednych współplemieńców do wybudowania miejsca obrad
Tolo, 18 lutego 2012, 09:47
Mnie to nie przekonuje.
Idea tego pomysłu jest taka ze jak ktoś gra na flecie a my tańczymy w koło tego to raz mamy flet na przeciw siebie a raz mamy "zaćmienie fleta" grającym, i tak właśnie bierze się idea tego tzn kamień->”zaćmienie” powietrze brak „zaćmienia”. Oczywiście nijak nie tłumaczy to poprzeczek na górze.
fuzja, 18 lutego 2012, 10:25
Wytłumaczenie bez sensu samo z siebie, a jeśli tak miało by być, to aby wywołać jakikolwiek dynamiczny efekt podobny do tańca, to w środku potrzebowalibyśmy orkiestry, a na zewnątrz musielibyśmy szybko biegać wokół kręgu o średnicy ~40m o_O . To jest szukanie rozwiązań na siłę, a ciekawe czy obalono teorię to że mógł to być właśnie budynek, lub zwykłe miejsce obrad jak pisze Jajcenty. Dokładnie nie możemy tego udowodnić, chyba że odkryjemy maszynę czasu ;-)
Jak dla mnie to kandydat na IgNobla
Jajcenty, 18 lutego 2012, 10:34
I paru innych rzeczy jak np. wały ziemne, czy tego że przedsięwzięcie trwało 1000 lat
waldi888231200, 18 lutego 2012, 20:44
Astronomia to nie produkt współczesnych czasów tylko jedno z najstarszych zainteresowań ludzi, myślę że na środku stał lub był wkopany basen z woda a słońce puszczało zajączki , dodatkowo stojąc pod odpowiednią kolumną było widać w tym lusterku o określonej porze roku określony gwiazdozbiór co było istotne dla zasiewów , wojen, podatków może nawet ktoś wyliczył precesję.
fuzja, 19 lutego 2012, 00:38
Przez analogię Ci badacze mogliby znaleźć jakąś średniowieczną studnię i powiedzieć że studnia miała za zadanie tworzenie echa ;-)
branwen, 27 lutego 2012, 20:26
Przytaczanie Geoffrey'a z Monmouth jest wręcz komiczne. Ta notka to chyba najgłupsza rzecz jaką widziałam w tym miesiącu.