Szczecinek planuje otwarcie obserwatorium astronomicznego

| Astronomia/fizyka
Velo Steve (Steve Ryan), CC

Szczecinek ma w planach adaptację zabytkowej wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne. Placówka będzie służyć edukacji i popularyzacji astronomii. Aktualnie trwa przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej.

W centrum Szczecinka znajduje się stara wieża ciśnień o wysokości 36 metrów, która na dodatek stoi na wzgórzu, co sprawa, że jest jednym z najwyższych punktów w mieście. Wieżę zbudowano w 1912 roku. Teraz władze Szczecinka chciałyby odrestaurować obiekt i zaadaptować go na obserwatorium astronomiczne.

Obserwatorium ma umożliwiać obserwacje i fotografowanie obiektów Układu Słonecznego (planet, Księżyca, planetoid, komet), a także mgławic czy galaktyk. Na wyposażeniu będzie stacja pogodowa, a także stacja bolidowa do rejestrowania przelotów jasnych meteorów. W obserwatorium będą odbywać się lekcje astronomii dla uczniów, kółko astronomiczne, prelekcje popularnonaukowe oraz pokazy nieba. Być może będą również prowadzone projekty badawcze dostosowane do możliwości placówki, na przykład obserwacje gwiazd zmiennych.

Przyszłe obserwatorium ma posiadać zautomatyzowaną kopułę z teleskopem, z możliwościami sterowania nimi w sposób zdalny, na przykład przez internet. W skład wyposażenia będą wchodzić też kamera CCD, kamera wideo, aparat fotograficzny, zestaw do obserwacji Słońca oraz dwa przenośne teleskopy. Uzupełnieniem części astronomicznej mają być sala konferencyjno-wykładowa, pracownia dydaktyczna, pomieszczenia w układzie planetarium oraz pracownie komputerowe i multimedialne.

Szczecinek ma własne tradycje astronomiczne. Działał tutaj Adam Giedrys (1981-1997) – astronom amator, z zawodu krawiec. To dzięki niemu w Szczecinku w 1971 roku prezentowana była próbka gruntu księżycowego udostępniona przez NASA. Jego imieniem nazwano Gimnazjum nr 3 oraz jedno z rond w mieście. W Szczecinku stoi także pomnik Giedrysa. Na biografii Adama Giedrysa oparty został film obyczajowy pt. "Planeta krawiec", wyreżyserowany przez Jerzego Domaradzkiego w 1983 roku.

Szczecinek wieża ciśnień obserwatorium astronomiczne adaptacja