Ostatni lodowiec Szkocji

| Nauki przyrodnicze
blackwing_de

Dzisiejsza nauka uznaje, że ostatnie lodowce na Wyspach Brytyjskich roztopiły się przed 11 500 lat. Jednak z badań doktora Martina Kirkbride'a wynika, że przed 400 laty na terenie Szkocji istniał lodowiec. Uczony uważa, że niewielki lodowiec w górach Cairngorm (Grampiany Wschodnie) utworzył w czasie Małej Epoki Lodowej morenę.  Na podstawie techniki datowania kosmogenicznego 10Be uczony stwierdził, że resztki lodowca mogły istnieć jeszcze w XVIII wieku.

Nasze laboratorium stwierdziło, że te moreny zostały uformowane w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat, co pokazuje, iż szkocki lodowiec zanikł później niż dotychczas sądziliśmy. W kilku ostatnich tysiącleciach najbardziej surowy klimat panował w latach 1650-1790. Istnieją doniesienia z tamtego okresu mówiące, że na szczytach gór śnieg utrzymywał się przez cały rok. Teraz mamy naukowcy dowód, że rzeczywiście istniał tam lodowiec - mówi uczony.

Naukowcy już wcześniej spekulowali, że w czasie Małej Epoki Lodowej w szkockich górach mogły  formować się lodowce, jednak brak było na to dowodów.

To ekscytująca wiadomość, gdyż po raz pierwszy wykazaliśmy, że w ciągu ostatnich 500 lat w Szkocji istniały warunki klimatyczne umożliwiające powstanie lodowców. Było to w tym samym czasie, gdy w Skandynawii, Alpach i na Islandii lodowce zwiększyły swoje rozmiary do największych od czasu ostatniej epoki lodowej - mówi doktor Jez Everest z British Geological Survey.

Badania prowadzone przez Kirkbride'a zostały potwierdzone przez równolegle wykonaną symulację klimatyczną. Doktorzy Stephan Harrison i Anne Rowan postanowili sprawdzić, jakie warunki były potrzebne do uformowania się lodowca w niektórych partiach Cairngorm. Okazało się, że do powstania małych lodowców wystarczy tam spadek temperatury powietrza o 1,5 stopnia Celsjusza i wzrost opadów o 10 procent. To oznacza, że w ciągu ostatnich kilkuset lat w górach Cairngorm mogły istnieć liczne niewielkie lodowce.

Szkocja. lodowiec