Przezroczysty wyświetlacz dla komórek
TDK Corporation jest pierwszą firmą, która rozpoczęła masową produkcję organicznych przezroczystych pasywnych wyświetlaczy QVGA. Wykonano je techniką cienkowarstwową i użyto materiał organiczny, który emituje światło pod wpływem napięcia elektrycznego. Zaletami takiego rozwiązania są wysoka jasność szeroki kąt widzenia oraz szybka reakcja matrycy. Ponadto, jak możemy przekonać się na zdjęciu, przezroczysty wyświetlacz daje projektantom nowe pole do popisu pod względem estetyki urządzenia. Mimo, że wyświetlacz jest przezroczysty, to skonstruowano go tak, by od tyłu trudno było zauważyć to, co na nim pokazano.
Organiczny wyświetlacz TDK charakteryzuje się jasnością rzędu 150 kandeli na metr kwadratowy, a jego przezroczystość sięga 40%. Na potrzeby urządzeń przenośnych rozpoczęto produkcję wyświetlaczy o przekątnej 2,4 cala.
Komentarze (7)
Gość derobert, 1 czerwca 2011, 18:02
bezsensu, przecież nic na tym nie będzie widać...
sig, 1 czerwca 2011, 21:23
Po co coś takiego w komórce? zwiększyć jasność i do okularów/googli AR je, nigdzie indziej nie mają sensu.
Przemek Kobel, 2 czerwca 2011, 11:47
To nie jest LCD podświetlane czymś "organicznym", tylko OEL, więc będzie o wiele bardziej czytelne niż zwykły wyśwletlacz, podejrzewam że nawet z tą przezroczystością.
Jest mały błąd w interpretacji tekstu źródłowego - to cudo świeci nie od przyłożonego napięcia, tylko przepływającego prądu. Nie, żeby zadziałało bez odpowiedniej ilości woltów, ale sterowanie jest prądowe.
sig, 2 czerwca 2011, 16:28
Coś jak e-papier? nawet jeśli, to i tak jakieś podświetlanie będzie potrzebne (do co ciemniejszych miejsc)
Przemek Kobel, 3 czerwca 2011, 11:50
Nie e-papier. Tu po prostu świecą same piksele.
sig, 4 czerwca 2011, 09:15
Aha czyli w zasadzie to samo co przy lcd, Co jednak nie zmienia faktu że przezroczysty ekran (niezależnie od technologii wykonania) w komórkach nie ma sensu. Równie dobrze można OLED-a zastosować.
Krzysztof-n, 18 czerwca 2011, 15:16
Jak już to e-atrament a nie e-papier.
Po co to w komórce? Tak kiedyś mówiono na aparat w telefonie.