Taam Ja' Blue Hole – najgłębszy podmorski lej krasowy na świecie

| Ciekawostki
Seann McAuliffe, Flickr, CC BY-NC 2.0 Deed, creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Zespół meksykańskich badaczy z Consejo Nacional de Humanidades, Ciencias y Tecnologías-El Colegio de la Frontera Sur poinformował, że podmorski lej krasowy Taam Ja', który odkryto z 2021 roku, to najgłębsza tego typu struktura na świecie. Podmorskie studnie znajdowane są na całym świecie, a najsłynniejsza z nich to Great Blue Hole w pobliżu Belize. Lej znajdujący się u południowych wybrzeży Jukatanu odebrał palmę pierwszeństwa Dragon Hole z Morza Południowochińskiego.

Gdy Taam Ja' Blue Hole został odkryty, dokonano pomiarów jego głębokości za pomocą sonaru, który wskazał, że ma on około 275 metrów głębokości. Meksykańscy naukowcy rozpoczęli w grudniu bardziej szczegółowe badania studni, wykorzystując w tym celu sondę CTD, narzędzie używane do pomiaru zasolenia, temperatury i głębokości wody. Badania wykazały, że lej ma co najmniej 420 metrów głębokości, jest więc o co najmniej 119 metrów głębszy niż Dragon Hole.

Ostatecznych rozmiarów studni wciąż nie znamy. Użyta przez uczonych sonda może bowiem pracować na maksymalnej głębokości 500 metrów, została rozwinięta w całości i nie sięgnęła dna. Jako że dryfowała badacze odjęli 80 metrów od całkowitej długości sondy uznając, że sięgnęła ona 420 metrów.

Badania wykazały również, że poszczególne warstwy wody w studni mają różną temperaturę i zasolenie. Na głębokości poniżej 400 metrów zasolenie i temperatura były bardzo podobne do tych samych parametrów z pobliskiego Morza Karaibskiego. Może to wskazywać, że pod dnem istnieje połączenie pomiędzy Morzem a Taam Ja'.

Taam Ja' Blue Hole – najgłębszy podmorski lej krasowy na świecie