Wiemy, od czego brązowieje Tadż Mahal

| Humanistyka
Friar's Balsam (Christopher John SSF), CC

Tadż Mahal, jeden z najbardziej znanych zabytków światowej architektury, wymaga regularnego czyszczenia, bez którego straci swój niepowtarzalny wygląd. Naukowcy z USA i Indii właśnie odkryli, że budowli szkodzą cząstki węgla oraz kurz. Teraz będą musieli zbadać, skąd konkretnie pochodzą zanieczyszczania, co pozwoli na lepszą ochronę zabytku.

Nasz zespół stwierdził, że zanieczyszczeniami, które prowadzą do utraty koloru przez Tadż Mahal to pyły: węgiel ze spalania biomasy, śmieci i paliw kopalnych oraz kurz, prawdopodobnie z dróg i rolnictwa. Zbadaliśmy też, w jaki sposób czynniki te prowadzą do brązowienia - mówi profesor Michael Bergin z Georgia Institute of Technology.

Tadż Mahal powstało w XVII wieku. To mauzoleum zbudowane przez Szahdżahana, piątego władcę Indii z dynastii Wielkich Mogołów, dla upamiętnienia jego żony Mumtaz Mahal. W 1983 roku obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Od lat 70. ubiegłego wieku obserwuje się, że białe marmury Tadż Mahal brązowieją. W związku z tym prowadzone są ciągłe prace mające na celu utrzymanie blasku mauzoleum. Od dawna podejrzewano, że winne są zanieczyszczenia powietrza, jednak dotychczas nie przeprowadzono kompleksowych badań. Dopiero niedawno sfinansowali je Amerykanie. Od listopada 2011 do czerwca 2012 wraz z kolegami z Indii zbierali próbki powietrza z okolicy Tadż Mahal. Ponadto na samej budowli umieszczono niewielkie kawałki czystego marmuru i po dwóch miesiącach poddano je analizie za pomocą mikroskopu elektronowego. Zarówno w filtrach powietrza jak i na powierzchni próbek marmuru znaleziono kurz, węgiel drzewny i sadzę. Cząstki węgla pochodzą z wielu lokalnych źródeł – od spalania paliwa, poprzez gotowanie po produkcję cegieł. Kurz pochodzi albo z okolicznych pól i dróg, albo też przybył z dużej odległości. Wykazaliśmy, że to te cząstki przyczyniają się do zmiany koloru powierzchni. Podzielimy się naszymi badaniami z innymi naukowcami, którzy będą mogli zbadać, w jaki sposób środowisko miejskie i naturalne prowadzą do zmian koloru budowli - mówi Bergin. Naukowiec ma również nadzieję, że odkrycie źródła pochodzenia zanieczyszczeń pozwoli chronić Taj Mahal i przyczyni się do poprawy zdrowia ludzi. Niektóre z tych cząstek są bardzo szkodliwe, jeśli więc pomożemy Tadż Mahal, pomożemy też ludziom. Zdrowie zabytku i zdrowie ludzkie są tutaj ściśle powiązane - stwierdza uczony.

Tadż Mahal kurz węgiel zanieczyszczenie zabytek