Tamu Massif - największy znany wulkan na Ziemi

| Nauki przyrodnicze
NASA

Naukowcy z University of Houston zidentyfikowali największy pojedynczy wulkan na Ziemi. Jest on tak olbrzymi, że dorównuje gigantycznym wulkanom marsjańskim, co czyni go jedną z największych tego typu struktur w Układzie Słonecznym. Powierzchnia wulkanu Tamu Massif dorównuje powierzchni Polski. Profesor William Sager z University of Houston bada go od około 20 lat.

Wulkan tarczowy Tamu Massif znajduje się około 1000 mil na wschód od Japonii i jest największą strukturą podwodnego wzniesienia Shatsky Rise, które powstało 130-145 milionów lat temu wskutek licznych erupcji wulkanicznych. Dotychczas nie było jasne, czy Tamu Massif jest jednym wulkanem czy też składa się z wielu. Po wieloletnich badaniach specjaliści stwierdzili, że masa bazaltu, tworząca Tamu Massif pochodzi się z jednego źródła erupcji położonego blisko jego centrum.

Tamu Massif to największa pojedyncza struktura wulkaniczna odkryta dotychczas na Ziemi. Być może istnieją większe wulkany, gdyż istnieją większe struktury, takie jak Płaskowyż Ontong Java, ale nie wiemy czy te struktury to pojedynczy wulkan czy wiele wulkanów - mówi profesor Sager.

Wulkan nie jest wysoki, ale bardzo szeroki, więc nachylenie stoków jest bardzo łagodne. Gdybyśmy stanęli na jego krawędzi, to mielibyśmy problem z określeniem, w którą stronę stok jest nachylony. Wiemy, że to pojedynczy gigantyczny wulkan stworzony przez lawę wylewającą się z pojedynczego punktu, przez co powstała szeroka struktura podobna do tarczy. Wcześniej tego nie wiedzieliśmy, gdyż tak wielkie płaskowyże są ukryte pod powierzchnią oceanu - dodaje Sager.

Powierzchnia Tamu Massif wynosi około 311 000 kilometrów kwadratowych. Dla porównania, Mauna Loa, największy aktywny wulkan na powierzchni Ziemi zajmuje obszar około 5200 km2. Marsjański wulkan Olympus Mons, który jest najwyższą znaną górą w Układzie Słonecznym, ma objętość jedynie o 25% większą niż Tamu Massif.

Tamu Massif wulkan