Poważna awaria Teleskopu Keplera

| Astronomia/fizyka
NASA

Najbardziej znany łowca planet, Teleskop Keplera, uległ poważnej awarii. NASA informuje, że urządzenie znajduje się w Thruster-Controlled Safe Mode. Agencja zdobyła informacje, z których wynika, że Kepler powoli obraca się w niekontrolowany sposób. Połączenie z teleskopem jest aktywne, jednak zanika i pojawia się w miarę obracania się Keplera.

Inżynierowie próbowali wydać teleskopowi polecenie ustabilizowania swojej pozycji. Dzięki temu dowiedzieli się, że doszło do awarii kolejnego z czterech kół zamachowych, które są wykorzystywane do precyzyjnego ustawiania urządzenia bez konieczności uruchamiania silników i zużywania paliwa. Pierwsze koło zawiodło w połowie 2012 roku, jednak teleskop pracował normalnie, gdyż do utrzymania pozycji wystarczą 3 koła zamachowe.

Keplera wprowadzono ponownie w Thruster-Controlled Safe Mode. Specjalny zespół analizujący sytuacja awaryjne - Anomaly Review Board - jednogłośnie uznał, że mamy do czynienia z awarią koła zamachowego. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem Teleskopu Keplera w tryb Point Rest State. W trybie tym urządzenie zużywa minimalną ilość paliwa, a jednocześnie utrzymywana jest z nim stała łączność. Oprogramowanie potrzebne do włączenia Point Rest State zostało wgrane na komputery pokładowe w ubiegłym tygodniu, a przed kilkunastoma godzinami wgrano parametry, które będą wykorzystywane podczas Point Rest State.

NASA zapewnia, że Kepler jest stabilny i bezpieczny dopóty, dopóki ma paliwo. W Thruster-Controlled Safe Mode paliwa wystarczy mu na wiele miesięcy, w Point Rest State - na całe lata. Gdy Kepler zostanie wprowadzony w Point Rest State będzie znajdował się pod ścisłym nadzorem z Ziemi, W kolejnych dniach i tygodniach będą odbywały się narady, których zadaniem będzie opracowanie planu przywrócenia normalnej pracy Keplera. Eksperci spróbują uruchomić koło, które uległo awarii. Rozważą też wykorzystanie trybu hybrydowego, w którym teleskop korzysta zarówno z kół jak i z silników.

Nie wiadomo, czy możliwy będzie powrót Keplera do stanu pozwalającego na wykonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów fotometrycznych. Nawet jeśli doszłoby do kolejnych awarii i zapadłaby decyzja o zakończeniu misji, Teleskop dostarczył na Ziemię już takiej ilości danych, że jej analizy będą trwały przez kolejne lata.

Teleskop Keplera trafił w przestrzeń kosmiczną w 2009 roku. W listopadzie 2012 roku zakończył główną część misji i rozpoczął rozszerzony etap badań. Dotychczas odkrył około 120 planet pozasłonecznych i około 3000 kandydatów na planety. Zarejestrował tez istnienie ponad 2000 systemów gwiazd podwójnych.

Wielokrotnie informowaliśmy o niezwykłych osiągnięciach Teleskopu Keplera.

Teleskop Keplera awaria koło zamachowe