Misja Teleskopu Hubble'a przedłużona o 5 lat
NASA i Association of Universities in Research in Astronomy podpisały umowę o przedłużeniu pracy Teleskopu Kosmicznego Hubble'a na kolejne pięć lat. Nowa umowa przewiduje, że Hubble będzie obsługiwany do 30 czerwca 2021 roku. Po misji serwisowej w 2009 roku Hubble jest w doskonałym stanie i dostarcza lepszych danych niż wcześniej.
Teleskop Kosmiczny Hubble'a został wybudowany przez NASA przy pomocy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest jedynym teleskopem kosmicznym przystosowanym do serwisowania. Dotychczas odbyło się 5 misji serwisowych, pierwsza w grudniu 1993 roku, ostatnia w roku 2009. Za stronę naukową teleskopu oraz dostarczanie zdobytych przezeń danych międzynarodowej społeczności naukowej odpowiada Space Telescope Science Institute (STScI) podległy Association of Universities for Research in Astronomy. Umowa, zawarta przez tę instytucję z NASA przewiduje świadczenie usług i dostarczanie produktów koniecznych do kontynuowania misji, rozwój naziemnych systemów wykorzystania danych z Hubble'a, prowadzenie odpowiednich badań naukowych, zarządzanie grantami oraz archiwizowanie danych w Mikulski Archive for Space Telescopes.
Eksperci spodziewają się, że Hubble będzie pracował jeszcze w przyszłej dekadzie i dostarczy wielu niezwykle ważnych danych. W 2018 roku w przestrzeń kosmiczną trafi James Webb Space Telescope. Będzie on podstawowym teleskopem kosmicznym nadchodzącej dekady.
Komentarze (10)
lester, 28 czerwca 2016, 13:44
pogo, 28 czerwca 2016, 13:53
Czytałem kiedyś, że JWST też ma być przystosowany do serwisowania.
Ciekawe tylko kiedy i kto podejmie się lecieć do czegoś oddalonego o ok 1,5 mln km... To blisko 5 razy dalej niż na Księżyc.
tempik, 28 czerwca 2016, 16:11
Do tej pory pewnie autonomiczne roboty będą tym się zajmować żeby drżącą ludzka ręka coś nie spaprała
Gość Astro, 28 czerwca 2016, 16:30
Warto przypomnieć, że ta okropna wtopa (zaoszczędzenie kasy na naziemnych testach optyki) została przekuta w spektakularny sukces dzięki faktycznie sporym, choć niepotrzebnym nakładom. No i jaka tam aberracja chromatyczna, toż w wąskich filtrach wychodziło "mydło". Zwyczajnie lustro główne miało inną krzywiznę niż powinno.
lester, 28 czerwca 2016, 16:56
No właśnie to mnie zastanawiało kiedy pisałem poprzedni komentarz, ale uznałem, że na tak oddalonej orbicie póki co nie będzie to możliwe, a przynajmniej nie zmieści się w marginesie bezpieczeństwa misji. No i jakoś nie widzę nigdzie takiej informacji.
Ze względu na opóźnienie tylko takie wchodzą w grę, 5 sekund to dużo. Ale jakoś nie wierzę w te autonomiczne roboty. Najbardziej zaawansowany komercyjny autonomiczny robot to chyba samobieżny odkurzacz. Samochody próbują zabijać swoich pasażerów i wymagają stałego nadzoru. Wojskowe projekty zarzucono i choć robiły wrażenie ruchliwością to były prymitywne i potrafiły tylko podążać za przewodnikiem. Bez choćby prymitywnego SI nie poradzimy, a jedyne co mamy to algorytmy. Może i coraz bardziej skomplikowane ale to wciąż tylko if (...) then (...), schemat flow-chart i nic poza nim. Jeżeli programista czegoś nie przewidział to nie istnieje. R2D2 póki co tylko w filmach.
pogo, 28 czerwca 2016, 20:27
JWST ma być na orbicie już za 2 lata. Powiedzmy, że pierwsza misja serwisowa będzie po 3 latach... nie wierzę, że do 2021 będziemy mieć autonomiczne roboty naprawiające. Już prędzej uwierzę, że Musk będzie w stanie wysyłać bezpiecznie ludzi na takie odległości.
tempik, 29 czerwca 2016, 08:03
jak przeanalizujesz mózg na niskim poziomie to też zobaczysz tylko IFy i then na neuronach....
wystarczy pierwsza z brzegu dzisiejsza fabryka, a w niej? pusto, same roboty malujace,spawające każdy zakamarek i perfekcyjnie, wkładające ciastko do pudełka z taka gracja że ręka ludzka zostaje w tyle, itd. i to zwykła cywilna automatyka za kilka K$....
wystarczy że robot doleci i złapie swój cel a wtedy znając topologię np. satelity wykona każdy ruch który mu sie zaprogramuje. takie rzeczy robią roboty na zwykłych taśmach produkcyjnych, a nawet więcej bo taśma jedzie i automatyka musi jeszcze określać położenie produktu i dostosowywać się do tego. jesli robot pakuje kruche ciastka bo za dużo było było strat jak palce je kruszyły i robi to 200x szybciej, to sory... ja bym bał się wysłać człowieka do naprawy drogiego sprzętu. tak samo lepiej się czuję jak wiem i widzę jak są zrobione spawy w moim samochodzie przez robota, a wiem niestety jak człowiek potrafi spartolić spaw(miałem kiedyś zalanie tak dyplomowany fachowiec pospawał CO). robot nie bedzie spieszył się z robotą bo chce mu się już piwa, i złego dnia też nie będzie miał bo żona go zdenerwowała.
na dzień dzisiejszy bardziej ufam wytworom automatów niż humanoidów
Jajcenty, 29 czerwca 2016, 09:02
A to widziałeś?
pogo, 29 czerwca 2016, 10:12
Ta laska zbudowała też kilka innych fajnych urządzeń
tempik, 29 czerwca 2016, 10:32
wydaje mi się, że zakodowała w algorytmie stan swojego umysłu hehehhe.
no ale fantazje ma, nie każdy zabrałby się za zrobienie tak funkcjonalnych narzędzi