Stała Hubble'a bardziej dokładna
Astronomowie z NASA dokonali najdokładniejszego obliczenia stałej Hubble'a. To wielkość informująca o tempie rozszerzania się wszechświata. Szybkość jego powiększania się jest kluczowa dla zrozumienia wieku i wielkości wszechświata.
Obliczeń dokonano dzięki danym uzyskanym za pomocą Teleskopu Spitzera. Wcześniejsze obliczenia były wykonywane na podstawie informacji z Teleskopu Hubble'a, który pracuje w zakresie światła widzialnego. Spitzer korzysta z podczerwieni. Dzięki niemu udało się poprawić wcześniejsze obliczenia i zmniejszyć ich niepewność do 3%. Nowa wartośc stałej hubble'a wynosi 74,3 ± 2,1 (km/s)/Mpc (kilometra na sekundę na megaparsek).
Spitzer po raz kolejny wykonał badania, do których nie był rojektowany. Najpierw zaskoczył nas możliwością analizowania atmosfery egzoplanet, a teraz stał się cennym narzędziem dla kosmologii - mówi Michael Werner z Jet Propulsion Laboratory, który ze Spitzerem pracuje od niemal 30 lat, czyli od czasów, gdy teleskop był projektowany.
Komentarze (5)
Przemek Kobel, 5 października 2012, 09:43
Pytanie: Dlaczego praca w podczerwieni jest dokładniejsza niż w świetle widzialnym?
Odpowiedź: Bo w podczerwieni widać nie tylko materię, która emituje lub odbija światło, ale też taką, która jest tylko ciepła.
TrzyGrosze, 6 października 2012, 14:12
No to mi zamąciłeś w mojej wiedzy: ciepła materia nic nie emituje ?
(czarna dziura się nie liczy)
......................
Aj posta już nie wykasuję, ale przecież wyrażnie napisałeś "światła"
Sorki.
Przemek Kobel, 8 października 2012, 10:00
Etam się przejmujesz. Ja bym sobie dołożył stwierdzeniem, że podczerwień to też światło, a całe to rozróżnianie jest trochę sztuczne. Potem bym się zdziwił, że przetworniki CCD dobrze widzą i podczerwień i UV, więc czemu Hubble ma z tym problem (zapewne przez filtry), itd itp. (:
Eco_PL, 8 października 2012, 11:21
Hubble ma problem z detekcją podczerwieni, ponieważ sam tą podczerwienią świeci. Zwierciadło Teleskopu Spitzera w czasie pracy zostaje schładzane do temperatury 5,5 K (-267,7 °C) i dzięki temu widzi więcej bo nic go nie oślepia.
Hubble jednak coś tam widzi w podczerwieni i w ultrafiolecie, niemniej jednak nie aż tyle, co teleskop wyspecjalizowany w tym zakresie i do tego zaprojektowany.
Jajcenty, 8 października 2012, 13:13
A co z optyką? Soczewki, kolimatory, etc. Coś mi kołacze że współczynniki załamania zależą od długości fali. Czy ten efekt jest zbyt mały? IR i UV to dwa końce niezbyt szerokiego przedziału aleć zawsze Zawodowy fotograf pewnie chciałby mieć różne szkła na takie okazje.