TOP 100 najbardziej innowacyjnych uczelni na świecie

| Ciekawostki
jeco, CC

Firma Thomson Reuters przygotowała zestawienie 100 najbardziej innowacyjnych uczelni wyższych. Dowiadujemy się z niego, że postęp naukowy ciągle zawdzięczamy amerykańskim uczelniom, jednak muszą się one mierzyć z coraz silniejszą konkurencją z Azji.

Na potrzeby analizy stworzono zestaw 10 czynników, pod kątem których oceniono innowacyjność uczelni. Były wśród nich m.in. publikacje, wskazujące na prowadzenie badań podstawowych czy wnioski patentowe, pokazujące, iż uczelnia jest zainteresowana komercjalizacją swoich odkryć.

Za najbardziej innowacyjną uczelnię świata uznano Uniwersytet Stanforda. Warto przypomnieć, że tę renomowaną uczelnię ukończyli m.in. założyciele tak znanych przedsiębiorstw jak Yahoo!, HP czy Google. W 2012 roku Uniwersytet Stanforda wyliczył, że wszystkie firmy założone przez jego byłych studentów generują 2,7 biliona dolarów przychodów rocznie. Stanford pokonał takich gigantów jak MIT czy Harvard University m.in. dlatego, że uzyskał wysokie noty we wszystkich branych pod uwagę kategoriach. Badania prowadzone na tej uczelni cieszą się dużym uznaniem świata naukowego i biznesu, o czym świadczy chociażby duża liczba cytowań artykułów i wniosków patentowych.

Połowa uczelni wymienionych w rankingu pochodzi spoza USA - z Kanady, Europy i Azji. Na szczególną uwagę zasługują uniwersytety z tego ostatniego kontynentu. Na liście znalazło się 9 japońskich uczelni. Tylko USA umieściły ich tam więcej. Z kolei o wysokim poziomie innowacyjności koreańskiej nauki świadczy fakt, że Koreański Zaawansowany Instytut Nauki i Technologii (KAIST) jest jedyną nieamerykańską uczelnią, która trafiła do pierwszej dziesiątki TOP 100. Kolejną południowokoreańską uczelnię znajdziemy natomiast na 12. miejscu.

Najbardziej innowacyjna europejska uczelnia to Imperial College London (11. pozycja). Dwie kolejne uczelnie ze Starego Kontynentu to belgijski Uniwersytet Katolicki w Leuven oraz University of Cambridge. Warto jednak zwrócić uwagę na Szwajcarię. Ten niewielki kraj, zamieszkany przez zaledwie 8 milionów osób może pochwalić się 3 uczelniami umieszczonymi na liście. Są to Politechnika Federalna z Lozanny (EPFL - 27. miejsce), Szwajcarski Federalny Instytut Technologiczny w Zurichu (ETH Zurich - 37. pozycja) oraz Uniwersytet w Zurichu (53. miejsce). W przeliczeniu na głowę mieszkańca to Szwajcaria ma zatem najbardziej innowacyjne uczelnie wyższe na świecie.

Twórcy rankingu podkreślają, że nieobecność uczelni na liście nie oznacza, iż nie jest ona innowacyjna. Ranking mierzy bowiem innowacyjność uczelni jako całości. Może się więc zdarzyć tak, że niewielki uniwersytet nastawiony przede wszystkim na nauki humanistyczne nie trafi do rankingu, mimo tego, że będzie na nim działał np. jeden z najbardziej innowacyjnych na świecie wydziałów nauk komputerowych.

Thomson Reuters uczelnia innowacyjność TOP 100