Cisco przygotowuje Thora
Cisco pracuje nad nowym opensource'owym kodekiem o nazwie Thor. Ma on być alternatywą dla niezwykle popularnego płatnego H.264 oraz zdobywającego coraz większą rzeszę użytkowników H.265. Kodek H.265 ma zapewniać dwukrotnie lepszą jakość obrazu, a jednocześnie będzie potrzebował dwukrotnie mniejszej przepustowości. Będzie on wykorzystywany w Ultra HD Blu-ray.
Oba kodeki są płatne. H.264 jest licencjonowany prze MPEG-LA. Z kolei za H.265 trzeba płacić wielu firmom i organizacjom. Co więcej, H.265 jest - jak twierdzi Cisco - szesnastokrotnie droższy od H.264. Co gorsza, o ile istnieje odgórne ograniczenie wysokości opłat za H.264 to limitu takiego nie ma w przypadku H.265. Dlatego też Cisco zdecydowało się na opracowanie Thora. Firma ma nadzieję, że rozpowszechni się on w sieci i witryny będą miały dostęp do bezpłatnego kodeku wysokiej jakości. Firma wynajęła nawet dwóch ekspertów od kodeków i prawa patentowego, którzy mają dopilnować, by Thor nie naruszał niczyjej własności intelektualnej i by nie można było żądać opłat za technologie w nim wykorzystywane.
Do ukończenia Thora jeszcze długa droga, ale Cisco już uruchomiło witrynę Thor Project, za pośrednictwem której można zgłosić swoją chęć współpracy przy tworzeniu kodeka.
Komentarze (11)
Jarek Duda, 14 sierpnia 2015, 14:46
github: https://github.com/cisco/thor
Jest wiele otwartych kompresorów wideo, mówi się szczególnie o https://en.wikipedia.org/wiki/Daala z kontrowersyjnym lapped transofrm.
VP Google niby też jest otwarte choć niekoniecznie darmowe: https://github.com/webmproject/libvpx/tree/nextgen
Z zamkniętych, polecam sprawdzić V-Nova Perseus ...
Gość Astro, 14 sierpnia 2015, 14:57
Czy to jakiś żart?
Można zapytać, który z owych dwóch za co odpowiada? Bo dla mnie jednak oba problemy są raczej dla fachowców od prawa, niż od kodeków.
Marketing dźwignią handlu, jak mawiano za komuny.
Jajcenty, 14 sierpnia 2015, 15:11
Jako odbiorca mam niewielki wpływ. To raczej znowu pornobiznes zdecyduje który kodek się upowszechni.
Gość Astro, 14 sierpnia 2015, 15:16
Dokładnie! Nie chcę zgadywać, ale wiele postawiłbym na to, że będzie jednak otwarty.
pogo, 14 sierpnia 2015, 21:18
krzysiek, 16 sierpnia 2015, 13:15
Można zapytać, można też pomyśleć. Rzecznik patentowy, musi co najmniej dobrze orientować się w temacie, w którym się wypowiada. Biorąc pod uwagę obecny stan prawa patentowego i haracze, których nie będzie można wymusić po ewentualnym rozpowszechnieniu się Thora, zatrudnienie specjalistów zarówno od kodeków jak i od prawa patentowego wydaja się naturalne.
Gość Astro, 16 sierpnia 2015, 14:40
Można. Ale jak widzę, dowcip był zbyt trudny.
ZARÓWNO, w tej jakże licznej populacji specjalistów (sztuk DWIE) wydaje się rzeczywiście dosyć trudne do ogarnięcia.
No i jest to nieco sprzeczne z twierdzeniem Krzyśka. Ty widzisz dobrego prawnika, który jest debilem w kwestii kodeków i fachowca od kodeków, który jest debilem w kontekście prawa.
Krzyśku, o czym myślałeś pisząc "zarówno"?
Jarek Duda, 16 sierpnia 2015, 15:54
Patenty to straszna sprawa, na przykład kodowanie arytmetyczne (serce kompresorów) przez 20 lat było praktycznie nieużywane ze względu na patenty: https://en.wikipedia.org/wiki/Arithmetic_coding#US_patents
Wspominałem o Asymmetric Numeral Systems - moim kodowanu które właśnie wypiera Huffmana i arytmetyczne w kolejnych kompresorach ze względu na znacznie lepsze parametry, np. w LZFSE Apple, CRAM 3.0 European Bioinformatics Institute, LZNA RAD Tools Games i wielu innych ( http://encode.ru/threads/2078-List-of-Asymmetric-Numeral-Systems-implementations ) ... a tu jacyś dwaj goście w lutym tego roku zgłosili bardzo ogólny patent na ANS: https://www.ipo.gov.uk/p-ipsum/Case/ApplicationNumber/GB1502286.6 . Przez 18 miesięcy nawet nie można sprawdzić co w nim jest.
pogo, 17 sierpnia 2015, 12:28
Gość Astro, 17 sierpnia 2015, 12:37
Masz rację. Świetnie wynikało to z artykułu.
Zastanowił mnie jednak pierwszy kontekst. Jakaś jednak niespójność…
Jarek Duda, 21 sierpnia 2016, 14:12
Cisco Thor połączył się z Google VP10 i Mozilla Daala - wspólnie kończą opracowywać open source kodek wideo jako Alliance for Open Media (aktualnie: Amazon, Cisco, Google, Intel, Microsoft, Mozilla, Netflix, AMD, ARM, NVIDIA, Adobe, Ateme, Ittiam, Vidyo) - do końca marca 2017 ma być sfinalizowany, w ciągu roku planują sprzętową implementację:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alliance_for_Open_Media
https://en.wikipedia.org/wiki/AOMedia_Video_1