Cisco przygotowuje Thora

| Technologia
Cisco

Cisco pracuje nad nowym opensource'owym kodekiem o nazwie Thor. Ma on być alternatywą dla niezwykle popularnego płatnego H.264 oraz zdobywającego coraz większą rzeszę użytkowników H.265. Kodek H.265 ma zapewniać dwukrotnie lepszą jakość obrazu, a jednocześnie będzie potrzebował dwukrotnie mniejszej przepustowości. Będzie on wykorzystywany w Ultra HD Blu-ray.

Oba kodeki są płatne. H.264 jest licencjonowany prze MPEG-LA. Z kolei za H.265 trzeba płacić wielu firmom i organizacjom. Co więcej, H.265 jest - jak twierdzi Cisco - szesnastokrotnie droższy od H.264. Co gorsza, o ile istnieje odgórne ograniczenie wysokości opłat za H.264 to limitu takiego nie ma w przypadku H.265. Dlatego też Cisco zdecydowało się na opracowanie Thora. Firma ma nadzieję, że rozpowszechni się on w sieci i witryny będą miały dostęp do bezpłatnego kodeku wysokiej jakości. Firma wynajęła nawet dwóch ekspertów od kodeków i prawa patentowego, którzy mają dopilnować, by Thor nie naruszał niczyjej własności intelektualnej i by nie można było żądać opłat za technologie w nim wykorzystywane.

Do ukończenia Thora jeszcze długa droga, ale Cisco już uruchomiło witrynę Thor Project, za pośrednictwem której można zgłosić swoją chęć współpracy przy tworzeniu kodeka.

Thor kodek H.264 H.265 Cisco