Intel chce upowszechnienia Thunderbolta

| Technologia
Intel

Nazwa Thunderbolt nic nie mówi większości użytkowników komputerów. Jednak ta niezwykle obiecująca technologia jest od ubiegłego roku obecna w maszynach Apple’a i zaczyna wkraczać na rynek pecetów.

Thunderbolt (nazwa kodowa Light Peak) został stworzony przez Intela na zlecenie Apple’a. To interfejs pozwalający na łączenie różnych urządzeń i przesyłanie pomiędzy nimi danych z prędkością do 10 Gb/s obecnie i do 100 Gb/s w przyszłości. Thunderbolt mógłby zastąpić USB, FireWire oraz HDMI. Pozwala bowiem na bardzo szybki transfer danych, jednoczesne łączenie wielu urządzeń, obsługuje liczne protokoły i umożliwia równoczesne przesyłanie danych w obie strony. Dość wspomnieć, że standardowy port Thunderbolta korzysta z dwóch kanałów, którymi jednocześnie w obie strony przesyła do 10 Gb/s. Tymczasem do przesłania obrazu 1080p wyświetlanego z prędkością 60 ramek na sekundę wystarczy przepustowość 4 Gb/s.

Dotychczas z Thunderbolta mogli korzystać użytkownicy niektórych komputerów Apple’a, a w najbliższym czasie trafi on też do droższych produktów Acera i Lenovo. Intel ma nadzieję, że pojawienie się tego interfejsu na pecetach spowoduje, że zainteresują się nim producenci urządzeń peryferyjnych i technologia zacznie się rozpowszechniać.

Michael Chen, dyrektor w tajwańskiej firmie Biostar Group, która produkuje płyty główne, zauważa, że główną przeszkodą na drodze do upowszechnienia się Thunderbolta są obecnie koszty obsługujących go układów. Szacuje on, że kości, które muszą znaleźć się na płycie głównej kosztują około 35 USD, a układy wchodzące w skład urządzenia peryferyjnego - 20-25 dolarów. Jego zdaniem przyszłość Thunderbolta będzie zależała od tego, jak bardzo Intel obniży ceny układów kolejnych generacji.

Thunderbolt Intel Apple USB HDMI FireWire