Nowi partnerzy Tizena

| Technologia
Tizen.org

Rozwijany przez Intela, Samsunga, Linux Foundation i LiMo Foundation system Tizen zyskał wsparcie kolejnych 15 podmiotów. Trzy z nich to dobrze znani azjatyccy giganci – chińska wyszukiwarka Baidu, producent urządzeń przenośnych ZTE oraz japoński operator komórkowy SoftBank Mobile. Partnerem Tizena jest też amerykański operator Sprint.

Dołączenie nowych firm do Tizen Associacion wskazuje na rosnące zainteresowanie tym systemem. Dotychczas jednak nie rozpoczęto sprzedaży żadnego smartfonu z Tizenem, ale z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że wiele takich urządzeń zobaczymy w czasie Mobile World Congress, który rozpocznie się w bieżącym miesiącu.

W Tizen Association znajdziemy też NTT DoCoMo, który miał już rozpocząć sprzedaż smartfonów z tym systemem, jednak w ubiegłym miesiącu wycofał się z tych planów.

Nie wiadomo, na jakie korzyści liczą firmy rozwijające Tizena. Rynek smartfonów jest zdominowany przez Androida i dotychczas nikomu nie udało się zagrozić jego dominacji. Pojawienie się alternatywnej platformy byłoby korzystne zarówno dla operatorów telefonii, producentów urządzeń jak i klientów. Obecnie nie widać jednak nikogo, kto mógłby rzucić wyzwanie systemowi Google'a. BlackBerry przegrał rywalizację, a Windows Phone, mimo iż stoi za nim taka potęga jak Microsoft, nie odniósł sukcesu.

Tizen Intel Samsung Baidu ZTE SoftBank