Biblioteka Kongresu rezygnuje z planów archiwizowania całego Twittera

| Ciekawostki
Curious Expeditions

Biblioteka Kongresu USA (LoC), największa biblioteka świata, wycofała się z planów archiwizowania każdej wiadomości, która ukazuje się na Twitterze. Od 1 stycznia 2018 roku archiwizujemy tylko wybrane wpisy, podobnie jak archiwizujemy tylko wybrane witryny internetowe – poinformował Gayle Osterberg, dyrektor ds. komunikacyjnych LoC.

Biblioteka regularnie dokonuje weryfikacji swoich metod powiększania zbiorów, uwzględniając zmieniające się okoliczności, różnorodność samych zbiorów i ich tematykę, koszty, sposób użycia zbiorów i inne czynniki. Decyzja o zmianie sposobu archiwizowania Twittera jest wynikiem takiej właśnie weryfikacji – dodał Osterberg.

LoC rozpoczęła archiwizowanie wpisów na Twitterze w 2010 roku. Otrzymała wówczas od serwisu pełną bazę danych wszystkich wpisów, jakie ukazały się od 2006 roku. Od tamtej pory archiwizowano wszelkie wpisy, jednak jako, że ich liczba znacząco wzrosła, a Biblioteka nie ma odpowiednich zasobów, by archiwizować też wszystkie grafiki i treści inne niż tekst, zdecydowano, że archiwizacja dotyczyła tylko wybranych wpisów. Wybierane będą wpisy dotyczące konkretnych tematów i wydarzeń (np. wyborów) oraz tematy dotyczące żywotnych kwestii społecznych, jak np. polityka wewnętrzna państwa.

Obecnie nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób pełne archiwum Twittera zostanie upublicznione. Do rozwiązania zostają kwestie techniczne oraz problem kosztów.

Pozostaje też pytanie, w jaki sposób przedstawiciele LoC będą decydowali, które z wpisów są na tyle ważne, iż warto je archiwizować. Niektórzy krytykują decyzję Biblioteki, inni ją chwalą, zauważając, że nie będzie ona marnowała publicznych pieniędzy na archiwizowanie wszystkiego, co tylko ukazuje się na Twitterze.

Twitter archiwum Biblioteka Kongresu