Na Tytanie znajduje się płyn
NASA potwierdziła, że wielkie jezioro zaobserwowane na Tytanie, księżycu Saturna, zawiera płynne węglowodory. Tym samym Tytan jest jedynym, poza Ziemią, ciałem niebieskim w naszym Układzie Słonecznym, na powierzchni którego znajduje się płyn.
Odkrycia dokonano dzięki sondzie Cassini.
Wcześniej sądzono, że Tytan może być pokryty wielkimi oceanami węglowodorów. Kolejne przeloty sondy nad księżycem nie potwierdzały tej teorii. Zauważono jednak ciemne plamy, podobne do jezior. Do niedawna nie wiedziano jednak, czy jest to materiał płynny czy stały.
Dopiero przeprowadzona przez Cassini analiza absorpcji światła podczerwonego przez tajemnicze struktury wykazała, że mamy do czynienia z płynem.
Obecnie możemy więc z całą pewnością stwierdzić, że Ontario Lacus, zaobserwowane w grudniu 2007 roku na biegunie południowym Tytana w pełni zasługuje na swoją nazwę. Jego powierzchnia wynosi ponad 20 000 kilometrów kwadratowych, jest więc nieco większe od Jeziora Ontario.
Na Tytanie mamy też do czynienia z parowaniem, deszczami i erozją spowodowaną działaniem płynu.
Naukowcy mają nadzieję, że w ciągu kilku lat odkryją na księżycu kolejne jeziora i morza.
Komentarze (5)
waldi888231200, 1 sierpnia 2008, 18:38
Słońce robi się aktywniejsze bieguny topnieją , nie tylko na ziemi. 8)
Acrux, 1 sierpnia 2008, 19:47
Eee... słońce. Nie za daleko? 8)
Gość fakir, 2 sierpnia 2008, 22:53
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić skąd na Tytanie wzięły się węglowodory / ropa naftowa,LPG/?
Bo na ziemi to podobno powstały z martwej materii organicznej.
inhet, 3 sierpnia 2008, 10:36
Jest taka teoria, ale ostatnio uważa się raczej, iż szczątki organizmów to tylko domieszki (z uwagi na minimalną ilość związków azotu w ropie, a zbyt wielką - wodoru), zaś węglowodory powstają w płaszczu w wysokiej temperaturze i warunkach beztlenowych z prostych węglowodorów abiotycznych, jak np. metan.
Teoria nieorganiczna dotąd była słabo notowana, ale po odkryciach na Tytanie zyskała mocne poparcie.
Gość fakir, 4 sierpnia 2008, 22:49