'Magiczna wyspa' na Tytanie

| Astronomia/fizyka
NASA/JPL-Caltech/ASI/Cornell

Na zdjęciach powierzchni Tytana, które sonda Cassini wykonała w latach 2007-2015 widać "magiczną wyspę", która staje się coraz bardziej jasna, a później znowu przygasa. Naukowcy przypuszczają, że struktura widoczna na węglowodorowym morzu nazwanym Ligeia Mare, to wynik oddziaływania fal na lub pod powierzchnią. Nie jest to raczej wynik pływów, zmian poziomu morza czy powierzchni planety.

Średnia temperatura na Tytanie wynosi -180 stopni, ale metan i inne węglowodory występują tam w stanie płynnym. Ligeia Mare to drugie największe morze Tytana. Jego powierzchnia wynosi 130 000 kilometrów kwadratowych, jest więc trzykrotnie mniejsze od Morza Kaspijskiego.

Podobne struktury zauważono też na Morzu Krakena. Ich istnienie oraz miany wskazują, że oceany Tytana to dynamiczne środowisko. Dlatego też Cassini jeszcze raz przyjrzy się "magicznej wyspie" w 2017 roku podczas ostatniego przelotu w pobliżu księżyca.

Jeszcze niedawno wydawało się, że w najbliższym przewidywalnym czasie NASA nie będzie w stanie zorganizować kolejnej misji na Tytana. Jednak Kongres USA utworzył program o nazwie Ocean Worlds, w ramach którego zlecono NASA rozpoczęcie projektowania misji, w ramach których zostaną zbadane księżyce Europa, Tytan i Enceladus.

Tytan księżyc magiczna wyspa metan węglowodór morze