UHDTV - następca HDTV

| Technologia
James Good

Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna wydała zalecenia dotyczące standardu Ultra High Definition Television (UHDTV). Standard jest rozwijany w ramach Study Group 6, w pracach której biorą udział eksperci z branży telewizyjnej, przedstawiciele producentów sprzętu oraz urzędów regulujących rynek.

Wprowadzanie UHDTV będzie przebiegało w dwóch etapach. Pierwszy, zwany 4K UHDTV, zakłada wykorzystanie obrazu o rozdzielczości 8 megapikseli (3840x2160). Kolejny etap to 8K UHDTV, czyli wyświetlanie 32-megapikselowego obrazu (7680x4320).

UHDTV ma charakteryzować się lepszym odwzorowywaniem koloru oraz szybszym przetwarzaniem obrazu niż HDTV. Ma pozwolić na wyświetlanie obrazu z prędkością do 120 klatek na sekundę.

W ubiegłym tygodniu stacja NHK przeprowadziła testową transmisję naziemną 8K UHDTV. Producenci tacy jak NHK, Panasonic i JVC-Kenwood zaprezentowali już wyświetlacze 4K i 8K oraz cyfrowe projektory zdolne do wyświetlenia 120 fps. Stworzono też kamerę rejestrującą obrazy o rozdzielczości 8K UHDTV.

W Europie pierwsze testy UHDTV odbędą się podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Debiutu nowej technologii możemy spodziewać się w ciągu najbliższych kilku lat.

UHDTV Ultra Hight Definition Television standard 4K 8K