US Navy wciąż kupuje wparcie dla Windows XP

| Technologia
Brian Nokell, US Navy

Amerykańska Marynarka Wojenna wciąż używa Windows XP i płaci Microsoftowi za udostępnianie poprawek. Wsparcie dla Windows XP ostatecznie zakończyło się w ubiegłym roku. Przedsiębiorstwa i instytucje, które wciąż używają przestarzałego OS-u mogą kupić od Microsoftu dalsze wsparcie.

Nie wiadomo, ile komputerów z Windows XP wykorzystuje US Navy, jednak biorąc pod uwagę fakt, że Marynarka zapłaci microsoftowi 9 milionów USD rocznie, musi to być duża liczba maszyn.

US Navy już ogłosiła, że ma zamiar przejść na nowsze wersje Windows, a cały proces migracji ma się zakończyć 12 lipca przyszłego roku. Niewykluczone jednak, że pojawią się opóźnienia, dlatego obecna umowa z Microsoftem przewiduje możliwość jej przedłużenia do 8 czerwca 2017 roku. Jeśli umowa zostanie przedłużona, to łączne wsparcie dla Windows XP będzie kosztowało US Navy niemal 37 milionów USD. Marynarka Wojenna korzysta z wielu specyficznych dla siebie programów, które zostały napisane pod Windows. Dopóki te programy i aplikacje nie zyskają nowszych wersji lub nie zostaną wyeliminowane, musimy używać konkretnej wersji systemu operacyjnego - mówi Steven Davis, rzecznik prasowy Space and Naval Warfare Systems Command. Davis dodał, że dotychczas zaktualizowane zostały całe oprogramowanie na komputerach znajdujących się na lądzie. Na swoją kolej czeka teraz znaczna część maszyn na jednostkach pływających.

Wykorzystywanie Windows XP to nie tylko specyfika US Navy. W aż 44% korporacji na przestarzałym systemie pracuje co najmniej jeden komputer. Windows XP znajduje się też w większości bankomatów. Z systemu tego korzysta niemal 15% komputerów łączących się z internetem.

US Navy Windows XP Microsoft