Brytyjski haker oskarżony w USA

| Ciekawostki
P199, GNU FDL

Ryan Cleary, 20-letni obywatel Wielkiej Brytanii podejrzewany o organizowanie ataków hackerskich na różne firmy, został oskarżony przed sądem w USA. Oznacza to, że Stany Zjednoczone być może będą starały się o jego ekstradycję.

Cleary został aresztowany w czerwcu 2011 roku. Brytyjskie władze podejrzewają go, że brał udział w ataku DDoS na Serious Organised Crime Agency. Postawiono mu pięć zarzutów, w tym stworzenie botnetu, który atakował SOCA, Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego oraz jej brytyjski oddział.

Obecnie Cleary przebywa w areszcie, gdyż w marcu, używając internetu i kontaktując się z byłym liderem grupy LulzSec, złamał warunki zwolnienia. U Cleary’ego, podobnie jak wcześniej u innego znanego włamywacza - Gary’ego McKinnona - zdiagnozowano zespół Aspergera.

Człowiek, z którym kontaktował się Cleary to Hector Xavier Monsegur, znany jako „Sabu“. Został on wcześniej w tajemnicy aresztowany i poszedł na współpracę z FBI. Dzięki niemu aresztowano innych członków LulzSec.

Rzecznik prasowa FBI poinformowała, że amerykańskie władze rozważą, czy będą występowały o ekstradycję Cleary’ego dopiero po tym, jak w Wielkiej Brytanii zakończy się postępowanie przeciwko niemu.

W USA Cleary został oskarżony o włamania do sieci Fox, PBS, Sony, Riot Games i SOCA. Postawiono mu zarzuty konspiracji oraz dwa zarzuty nieautoryzowanego zablokowania pracy chronionych komputerów. Grozi mu do 25 lat więzienia.

USA haker Wielka Brytania LulzSec Ryan Cleary