Zapraszamy do Ukrytych Królestw

| Nauki przyrodnicze
BBC Earth

Nasza planeta jest domem dla milionów gatunków zwierząt i choć zazwyczaj nasza uwagę przyciągają te duże i potężne, pod naszymi stopami znajdują się ukryte, niemal magiczne światy pełne niesamowitych małych istot, które patrzą na świat z zupełnie innej perspektywy. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki możemy spojrzeć ich oczyma i doświadczyć zagrożeń - zupełnie nieznanym nam, gigantom.

Akcja programu rozgrywa się na otwartych równinach afrykańskiej sawanny, na pustyni w Arizonie, w dżungli Borneo, w północnoamerykańskich lasach oraz w miejskiej dżungli Rio i Tokio. Zamieszkującym je malutkim żyjątkom przyjrzymy się z ich punktu widzenia: będziemy wspólnie z nimi przeciskać się miedzy źdźbłami trawy tak, jakbyśmy znaleźli się w najgęstszej dżungli, a ucieczka przed polującą jaszczurka przywoła w naszej pamięci sceny z Parku Jurajskiego.

Ukryte Królestwa to nowe ujęcie tradycyjnego formatu programu przyrodniczego. Choć program przedstawia wyłącznie naturalne zachowania zwierząt, to przez wzgląd na skalę, dopiero unikalne połączenie technik zdjęciowych i przemyślanej narracji, pozwala oddać perspektywę małych bohaterów i imponującą dynamikę ich życia.

Bohaterowie Ukrytych Królestw nie wyróżniają się wzrostem, żaden z nich nie liczy sobie wiecęj niż 30 cm, ale robią wrażenie nie mniejsze niż ich pokaźnych rozmiarów koledzy. To dramatyzm w innej skali, ale nie mniej pełen silnych emocji i zaraźliwej energii. Od susłów do chrząszczy - wszyscy bohaterowie programu bez wyjątku pozostają na łasce żywiołów, które mogą w mgnieniu oka zniszczyć cały ich świat. Kiedy masz mniej niż 10 centymetrów wzrostu, krople deszczu jawią się niczym spadające meteoryty, drobinki kurzu są jak żwir, a nagły podmuch wiatru to śmiercionośne tornado.

Ukryte Królestwa można oglądać już od najbliższej niedzieli 28 czerwca o godzinie 17.00 na BBC Earth.

Ukryte Królestwa BBC Earth