Odkryto liczący 7000 lat przykład jednego z najstarszych proto-pism
Bułgarscy archeolodzy znaleźli fragment ceramicznego naczynia, na których widnieją inskrypcje zapisane symbolami Vinca. Symbole te to najprawdopodobniej jeden z najstarszych systemów proto-pisma. Odkrycia wspomnianego fragmentu dokonano w październiku ubiegłego roku, a wiek zabytku oceniono na VI tysiąclecie przed Chrystusem.
Znaleziony fragment prawdopodobnie zawiera informacje dotyczące kalendarza i rytuałów. Jest jedenym z najstarszych znanych przykładów pisma na świecie i prawdopodobnie najstarszym w Europie.
Pierwsze symbole Vinca odkryli w 1875 roku węgierscy archeolodzy pracujący w pobliżu Turdas w Rumunii. W 1908 roku w Vica w pobliżu Belgradu znaleziono liczne fragmenty pokryte tymi symbolami. Od tego czasu znaleziono już tysiące fragmentów z wciąż nieodczytanymi symbolami, wśród których znajdują się stworzenia podobne do zwierząt oraz różnego rodzaju krzyże, w tym swastyki.
Wielu ekspertów twierdzi jednak, że symbole Vinca nie są pismem. Za takie jest bowiem uważana wizualna reprezentacja języka wykonana za pomocą ustalonych znaków. Ci badacze twierdzą, że mamy do czynienia z proto-pismem, systemem glifów reprezentujących obiekty i koncepcje.
Za pierwsze prawdziwe pismo uznawane jest pismo sumeryjskie, które pojawiło się w IV tysiącleciu przed Chrystusem. Część specjalistów twierdzi, że nieco wcześniejsze są egipskie hieroglify.
Komentarze (0)