Automatyczny farmer

| Technologia

Firma Vision Robotics pracuje nad maszynami, które zbierałyby pomarańcze, jabłka czy inne owoce z drzew. Badania finansują producenci owoców, którzy obawiają się ograniczeń związanych z emigracją i spowodowanego nimi wzrostu kosztów siły roboczej. Do końca bieżącego roku wydadzą oni na badania milion dolarów i przewidują, że cały projekt będzie ich kosztował 5 milionów.

Na obawach farmerów chce skorzystać właśnie Vision Robotics, która nie ma dotychczas doświadczenia na rynku maszyn rolniczych. Specjalizuje się ona w urządzeniach domowych, takich jak np. samodzielnie pracujące odkurzacze.

Dotychczas żadnej firmie nie udało się opracować maszyny zrywającej owoce z drzew. Wszystkie konstrukcje były mało wydajne. Urządzenie wielokrotnie krążyło wokół drzewa, by upewnić się, że nie pozostały na nim żadne owoce.

Dlatego też początkowo i Vision Robotics bardzo sceptycznie odniosła się do zaproponowanego jej pomysłu. Jej inżynierowie, podczas wizyty na farmie uprawiającej pomarańcze, wpadli na pomysł, by maszyna była budowana z dwóch robotów. Jeden zajmowałby się lokalizowaniem owoców, a drugi ich zbieraniem. Gdy już maszyna pozna położenie wszystkich owoców, z łatwością zaplanuje sobie pracę tak, by ich zebranie trwało jak najkrócej – mówi szef Vision Robotics, Derek Morikawa.

Najpierw do pracy przystępowałby robot lokalizujący owoce. Jego zadanie to przeskanowanie drzewa i stworzenie trójwymiarowej mapy określającej położenie i wielkość każdego owocu oraz, na podstawie koloru, stopień jego dojrzałości i ew. oznaku psucia się. Ponadto obliczy on optymalny sposób zebrania. Dane te trafiałyby do ośmioramiennej automatycznej „ośmiornicy”, która szybko zbierze owoce.

Vision Robotics tworzy obecnie prototypową maszynę, która ma być gotowa w przyszłym roku. Dwa do trzech lat później ma powstać ostateczna wersja urządzenia.

Stowarzyszenia robotników rolnych twierdzą, że roboty nigdy nie będą tak sprawne jak ludzie i będą uszkadzały owoce. Farmerzy jednak są innego zdania, a Vision Robotics prowadzi rozmowy z wieloma różnymi grupami producenckimi, które zainteresowane są automatami zbierającymi od szparagów po czereśnie.

Vision Robotics owoce robot