Implozja pomaga w badaniu rejonu uskoku

| Ciekawostki
Yousuf Fahimuddin (yousuf.fahimuddin), CC

Dzięki kontrolowanej implozji 13-piętrowego budynku z kampusu East Bay Uniwersytetu Stanowego Kalifornii naukowcy zbierają dane dotyczące wpływu uskoku Hayward.

Korzystamy z faktu, że zawalenie się [12,5 tys. t betonu i stali] generuje [...] sygnał sejsmiczny, który, mamy nadzieję, uda się zarejestrować na terenie Zatoki San Francisco. Posłużmy się nim [...], by określić cechy uskoku Hayward i okolicznych terenów - wyjaśnia Rufus Catchings z US Geological Survey (USGS).

W promieniu mili od Warren Hall specjaliści z USGS rozmieścili w koncentrycznych kręgach ponad 600 sejsmografów. Przyjrzymy się rozkładowi wstrząsów i ustalimy, które obszary są bardziej podatne.

Zebrane w sobotę (17 sierpnia) dane będą analizowane przez blisko 3 miesiące. Warren Hall powstał w 1970 r., ale ponieważ niedawne badania wykazały, że budynek jest sejsmicznie niestabilny i prawdopodobnie nie wytrzyma kolejnego silniejszego trzęsienia ziemi, postanowiono go poświęcić dla dobra nauki. Jak ujawnił zespół, od uskoku dzieliła go odległość ok. 610 m.

 

Warren Hall budynek implozja aktywność sejsmiczna uskok Hayward