WD oferuje 750-gigabajtowego twardziela

| Technologia
Western Digital

W ofercie firmy Western Digital pojawił się 750-gigabajtowy dysk twardy z interfejsem SATA II. Urządzenie WD Caviar SE16 750 GB korzysta z 16-megabajtowej pamięci cache oraz technologii wbudowanego kolejkowania zadań (Native Command Queuing – NCQ).

Producent zastosował również technologie SecurePark, StableTrack oraz IntelliSeek.

Pierwsza z nich odpowiada za parkowanie głowic podczas rozpędzania i zwalniania talerzy oraz gdy dysk nie pracuje. Dzięki temu urządzenie jest mniej podatne na uszkodzenia.

Technologia StableTrack jest odpowiedzialna ze redukcję wibracji i stabilizowanie talerzy podczas operacji zapisu/odczytu. W skład technologii wchodzi też nowy sposób montowania silnika dysku, który jest zakotwiczony w obudowie z obu stron, a nie tylko, jak się to zwykle robi, od dołu.

Obie wspomniane technologie mają za zadanie wydłużyć okres bezawaryjnej pracy oraz zapewnić jak największą wydajność urządzenia. Inne zadanie stoi przed IntelliSeek. Ta technologia odpowiada za jak najmniejsze zużycie prądu przez dysk. Przeprowadza ona na bieżąco obliczenia konieczne do jak najszybszego wyszukiwania danych. Unika dzięki temu niepotrzebnych ruchów głowicy, oszczędzając energię, a przy okazji redukuje emitowane ciepło oraz hałas.

Dysk WD Caviar SE16 750 GB (model WD7500AAKS) jest już dostępny w sprzedaży, a jego średnia cena wynosi 249 dolarów.

Western Digital WD Caviar dysk twardy