Czysta energia w zasięgu okna
Firma Grouphug z Nowego Jorku zaprezentowała właśnie Window Solar Charger, pozwalający właścicielom mieszkań generować własną energię słoneczną, którą można wykorzystać do ładowania urządzeń mobilnych. Dach nie jest potrzebny. Wystarczy okno...
Na Kickstarterze trwa akcja zbierania funduszy, bardzo zresztą udana, bo choć do końca zostało jeszcze 11 dni, cel w wysokości 10 tys. dolarów udało się już zrealizować w 500%.
Pomysł na okienny panel słoneczny zrodził się z frustracji. Krystal Persaud, absolwentka Georgia Tech, która uważa się za osobę świadomą ekologicznie, czyli używającą toreb wielorazowych, kompostującą itp., ma w Nowym Jorku mieszkanie o powierzchni ok. 28 m2. Nie może więc zainstalować na dachu paneli słonecznych. Na rynku są co prawda dostępne osobiste panele, ale zaprojektowano je z myślą o kempingowaniu. Nie było więc innego wyjścia i Krystal musiała zaprojektować coś własnego. Tak powstał Window Solar Charger.
Prototypy beta okiennych paneli-ładowarek przeszły już kilkumiesięczne testy konsumenckie.
Na Window Solar Charger składa się bambusowa ramka o wymiarach 33x25,5 cm. Najważniejszym elementem jest, oczywiście, panel słoneczny o mocy 10 watów. Całość wiesza się na bawełnianym sznurku wyposażonym w przyssawkę. Z tyłu znajdują się wskaźniki świetlne, port USB oraz dojście do wewnętrznego akumulatora o pojemności 2200 miliaperogodzin.
Pełny akumulator (aby taki uzyskać, potrzeba ok. 8-10 godzin słońca) pozwala naładować iPhone'a (2x), telefon z Androidem (1-1,5x), tablet (0,5x) czy przenośne głośniki (1x).
Komentarze (4)
nantaniel, 28 czerwca 2019, 19:41
Zastanawiam się, co w tym ich produkcie jest takiego innowacyjnego. Panele słoneczne z akumulatorem i możliwością ładowania elektronicznego sprzętu, które można sobie powiesić w oknie, są dostępne już teraz na ebayu za jakieś 30-40 dolarów. Chyba ten bawełniany sznureczek z przyssawką i bambusowa ramka to jest ich "innowacja"
Anna Błońska, 28 czerwca 2019, 20:15
Kto wie, może to jakaś superhiperramka
A mnie się spodobało rozwiązanie zaprezentowane w filmiku wklejonym w komentarzu na FB:
nantaniel, 28 czerwca 2019, 20:52
Hipsterska ramka +10 do ekologicznego stylu życia :E
Przemek Kobel, 1 lipca 2019, 13:10
Jak mawiają (podejrzewam, że przede wszystkim twórcy Kickstartera), drogi głupca i jego pieniędzy szybko się rozchodzą. Już nawet szkoda gadać ile produkcja tego panelu zniszczy środowiska, albo o ile gorzej to działa od normalnego panelu (a więc ile razy więcej trzeba będzie tego naprodukować).