Koniec Windows CE

| Technologia
Microsoft

Po 16 latach istnienia jądro Windows CE odchodzi do historii. Z materiału wideo dotyczącego telefonów Nokii z systemem Windows Phone 8 wynika, że system ten będzie korzystał z jądra Windows NT.

Windows CE zadebiutował jako system dla urządzeń przenośnych, takich jak PDA. Był rozwijany przez całe lata, a wokół jego jądra zbudowano Windows Phone.

Równocześnie Microsoft rozwijał jądro NT, wykorzystywane w komputerach osobistych.

Pogłoski o tym, że Microsoft może zrezygnować z CE na rzecz NT w urządzeniach przenośnych pojawiały się od czasu debiutu Windows Phone. Jednak kolejna jego edycja - 7.5 Mango - również korzystała z CE. Teraz wszystko wskazuje na to, że historia CE dobiegła końca.

Dzięki nowej architekturze, jaką zastosowano w Windows Phone, zmiana jądra nie spowoduje większych perturbacji. Wszystkie aplikacje działające na Windows Phone 7.5 będą pracowały też na Windows Phone 8.

Zmiana jądra będzie miała daleko idące konsekwencje. Telefony z NT będą mogły korzystać z wielu mechanizmów obecnych dotychczas tylko z komputerach - czujników, modeli zabezpieczeń, mechanizmów obsługujących dźwięk, grafikę czy sieci. To pozwoli developerom na zaoszczędzenie sporo pracy i pieniędzy, gdyż większość dotychczasowego kodu będzie można przenieść z komputerów do smartfonów.

WP8 będzie wspierał większą gamę sprzętu niż jego poprzednik, obsłuży szerszą gamę wyświetlaczy o różnej rozdzielczości, pozwoli na zastosowanie wymiennych kart microSD i obsłuży technologię NFC (Near Field Communication). Skype zostanie tak ściśle zintegrowany z systemem, że użytkownik nie odczuje różnicy pomiędzy nawiązywaniem standardowego połączenia telefonicznego, a korzystaniem z komunikatora.

To tylko kilka z wielu zmian, spośród których najważniejszą jest, oczywiście, rezygnacja z CE na rzecz NT.

Windows CE Windows NT Windows Phone 8