Windows coraz mniej popularny

| Technologia
Microsoft

Jeszcze w ubiegłym roku Gartner przewidywał, że do roku 2017 Windows pozostanie 2. najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród nowo sprzedawanych urządzeń. Tymczasem okazuje się, że spadł on na trzecie miejsce. Z najnowszych danych Gartnera wynika, że - biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia z systemem operacyjnym - Windows traci rynkowe udziały na rzecz Androida oraz systemów Apple'a (OS X oraz iOS). Analitycy Gartnera uważają, że od przyszłego roku system z Redmond może zacząć odrabiać część strat, jakie notuje od roku 2013.

W obliczu spadku udziałów rynkowych Microsoft wdraża nowe strategie. Jedną z nich jest bezpłatne rozpowszechnianie systemu, inną ogłoszona właśnie inicjatywa "conversations as a platform", której zadaniem jest rozpropagowanie cyfrowego asystenta nie tylko w Windows, ale i w Androidzie oraz iOS-ie.

W 2015 roku Windows znalazłsię na 293 milionach nowych urządzeń, co oznacza 3,4-procentowy spadek w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Te 283 miliony urządzeń to 11,7% wszystkich (2,4 miliarda) urządzeń z systemami operacyjnymi, jakie sprzedano w 2015 roku. Ponad 80% z nich stanowią smartfony, na których zdecydowanie dominuje Android.

z badań Gartnera dowiadujemy się, że w 2015 roku Apple sprzedał 297 milionów urządzeń i dzięki przewadze tych 4 milionów systemy firmy z Cupertino wyprzedziły Windows. W tym samym czasie klienci kupili około 1,3 miliarda urządzeń z Androidem.
Zgodnie z najnowszymi prognozami Gartnera w bieżącym roku klienci kupią 283 miliony urządzeń z Windows, co będzie oznaczało dalszy spadek, tym razem o 3,4%. Udziały Apple'a wzrosną o 2,1% do 303 milionów. W kolejnych latach sprzedaż urządzeń z Windows ma się zwiększać osiągając 298 milionów w 2018 roku, jednak w tym samym roku Apple ma sprzedać 334 miliony urządzeń ze swoimi OS-ami, a zatem zwiększy swoją przewagę nad systemem z Redmond.

Firma analityczna przewiduje też ogólny spadek liczby sprzedawanych urządzeń. Rynek nasycił się smartfonami, których sprzedaż wyraźnie zwalnia, a klienci są coraz mniej zainteresowani pecetami.

Windows Microsoft Android OS X iOS