Microsoft zaprezentował Windows Phone 8

| Technologia
Microsoft

Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, który znaczną część kodu współdzieli z pecetowym Windows 8. W porównaniu z Windows Phone 7 zaszło kilka znaczących zmian.

System Microsoftu w końcu będzie miał podobne możliwości obsługi sprzętu, jak jego główni konkurenci. WP8 będzie współpracował z procesorami wielordzeniowymi. Co prawda WP7 na procesorach jednordzeniowych w niczym nie ustępował Androidowi czy iOS-owi obsługującym wielordzeniowce, jednak, jak zwracają uwagę analitycy, w świadomości użytkowników procesor wielordzeniowy jest lepszy od jednordzeniowego, zatem z marketingowego punktu widzenia WP7 stał na gorszej pozycji niż produkty Google’a i Apple’a. Nowy system obsłuży też wyświetlacze o różnej rozdzielczości, w tym HD 720p. Windows Phone 7 pracował tylko w trybie 800x480 i pomimo dobrego obrazu użytkowników mogły drażnić duże kafelki. Widać było, że na ekranie można zmieścić więc informacji. Dobrą wiadomością dla użytkowników WP7.5 jest zapewnienie, że wszystkie aplikacje z tej platformy będą działały na wszystkich aplikacjach WP8 bez konieczności wprowadzania w nich zmian. Telefony z Windows Phone 8 zostaną wyposażone też w czytniki kart microSD, użytkownik będzie mógł zatem zwiększyć dostępną pamięć. Produkt Microsoft wyposażony też będzie - podobnie jak konkurencja - w Near Field Communication (NFC), która pozwala na wykorzystanie smartfonu jako elektronicznego portfela czy biletu.

Pomimo, że WP8 dogoni pod względem możliwości obsługi sprzętu Androida i Apple’a, to zapewne nie na długo. Wkrótce Apple ma zaprezentować iOS-a 6 i prawdopodobnie będzie miał on większe możliwości niż system z Redmond.

Wraz z nowym systemem użytkownikowi zostanie dostarczony Internet Explorer 10, którego głównymi zaletami są znacznie szybsza obsługa JavaScript i HTML5 w porównaniu z WP7.5.

Graczy ucieszy wiadomość, że WP8 będzie obsługiwał gry bazujące na DirectX, zatem gry na peceta z Windows 8 będzie można uruchomić też na smartfonie.

Przeprojektowano też ekran startowy, dodając doń kilka mniejszych kafelków i umożliwiając użytkownikowi zmienianie rozmiaru.

Niestety, obecni użytkownicy Windows Phone nie będą mogli zaktualizować go do WP8. Przygotowano dla nich aktualizację do wersji 7.8. Daje ona lepszą kontrolę nad ekranem startowym i kafelkami oraz możliwość pobierania aktualizacji przez WiFi.

Smartfony z Windows Phone 8 trafią na rynek w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Microsoft poinformował, że pierwsze takie urządzenia będą produkowane przez Nokię, Huawei, Samsunga i HTC. Jedynym dostawcą procesorów będzie początkowo firma Qualcomm. Jej rzecznik prasowy potwierdził, że pierwsze urządzenia z WP8 będą korzystały z kości Snapdragon S4 Plus (MSM8960). To kość typu SoC zawierająca dwurdzeniowy procesor ARMv7 (rdzeń Krait) z 1-megabajtową pamięcią cache L2, taktowany zegarem o częstotliwości 1,5-1,7 GHz. Wykonano ją w technologii 28 nanometrów, zawiera procesor graficzny Adreno. Kość obsługuje dwukanałowe układy pamięci LPDDR2 taktowane zegarem 500 MHz. Wyposażono ją też m.in. w obsługę BT 4.0, WiFi, TD-SCDMA, GSM/GPRS/EDGE. Obecnie ten sam procesor jest stosowany m.in. w Samsungu Galaxy SIII LTE czy HTC One XL.

Windows Phone 8 WP8 smartfon Microsoft system operacyjny