Samsung wyłączył... aktualizacje Windows

| Technologia
greensambaman

Samsung zdecydował się na nietypowe i niebezpieczne dla użytkowników posunięcie. Firma wyłączyła Windows Update w niektórych modelach sprzedawanych przez siebie notebooków. Bez tego mechanizmu użytkownik nie otrzymuje powiadomień o poprawkach i samych poprawek.

Problem został odkryty przez inżyniera Microsoftu, Patricka Barkera, którego poproszono o naprawienie niedziałającego Windows Update. Gdy Barker bliżej przyjrzał się problemowi, okazało się, że Samsung dodaje do swoich notebooków – podobnie jak czynią to inni producenci – olbrzymią ilość dodatkowego oprogramowania. Jest ono obsługiwane przez program o nazwie Samsung SW Update, który zawiera moduł „Disable_Windowsupdate.exe”. Celem Samsung SW Update jest dostarczanie aktualizacji dla dodatkowego oprogramowania zainstalowanego przez firmę.

Gdy Barker skontaktował się z Samsungiem, wyjaśniono mu, że gdy włączy Windows Update, mechanizm ten zainstaluje standardowe sterowniki dla podzespołów notebooka, które mogą przestać działać. By temu zapobiec, narzędzie SW Update zapobiega aktualizowaniu Windows.

AKTUALIZACJA:

W związku z powyższymi informacjami Samsung wydał następujące oświadczenie:

Samsung nie blokuje aktualizacji Windows na komputerach przenośnych. Mechanizm zawarty w oprogramowaniu SW Update daje użytkownikowi możliwość decydowania o trybie aktualizacji i zbiorczego zarządzania aktualizacjami systemu, aplikacji, sterowników. Kwestię bezpieczeństwa i transparentności naszych produktów traktujemy bardzo poważnie. W przypadku pytań czy wątpliwości bardzo prosimy o kontakt z naszą infolinią lub oddziałem firmy.

Windows Update Samsung aktualizacja