Ryzykują zostając przy XP

| Bezpieczenstwo IT
Microsoft

Windows XP ciągle nie chce odejść w niepamięć. Po ponad 11 latach od premiery do tego systemu wciąż należy niemal 39% rynku. Tymczasem eksperci ostrzegają, że przedsiębiorstwa, które nadal używają XP narażają się na poważnie niebezpieczeństwo.

Równo za rok wygaśnie rozszerzony okres wsparcia dla Windows XP. Po 8 kwietnia 2014 roku Microsoft przestanie dostarczać poprawki bezpieczeństwa. Mimo to wiele firm nie wzięło sobie tego do serca. Tylko 42% przedsiębiorstw rozpoczęło migrację, mimo że Microsoft radzi, by na proces ten przeznaczyć 18-30 miesięcy - informuje firma Camwood. Jej pracownicy przeprowadzili ankiety wśród 250 szefów firm.

Okazało się, że wiele przedsiębiorstw planuje wykorzystywać XP nawet po zakończeniu wsparcia. Prawdopodobnie najbardziej martwiącym faktem jest to, że niemal 20% osób odpowiedzialnych za decyzje dotyczące IT mówi, że będą korzystali z tego systemu po zakończeniu wsparcia. Narażą przez to swoją firmę na cyberataki, włamania i kradzieże - mówią przedstawiciele Camwooda.

Z wnioskami Camwooda zgadzają się też inni eksperci. Ich zdaniem firmy, które jeszcze nie rozpoczęły migracji z XP na inny system, nie zdążą jej zakończyć przed upłynięciem okresu wsparcia.

Windows XP migracja wsparcie firma przedsiębiorstwo