Jeśli wszystko pójdzie dobrze, 68-letnia samica albatrosa zostanie matką po raz 37.

| Nauki przyrodnicze
Madalyn Riley /USFWS

Wisdom, 68-letnia samica albatrosa ciemnolicego (Phoebastria immutabilis), złożyła niedawno jajo. Jest najstarszym wolno żyjącym zaobrączkowanym ptakiem świata. Jej partner Akeakamai będzie się z nią wymieniać podczas wysiadywania.

USFFWS

Pojawiła się na swoim tradycyjnym miejscu lęgowym 29 listopada, a teraz biolodzy z Midway potwierdzili, że złożyła jajo - napisano w komunikacie Midway Atoll National Wildlife Refuge.

Powrót do miejsca, w którym samica wyprowadziła tyle lęgów, oznacza wielopokoleniowe spotkanie rodzinne - opowiada Kelly Goodale ze Służby Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych.

Inkubacja jaja i wychowanie z pisklęcia podlota zajmują niemal 7 miesięcy, więc w tym czasie Wisdom i Akeakamai będą mieli co robić. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie to nawet 37. potomek Wisdom.

Uważa się, że Wisdom urodziła się ok. 1951 r. w rezerwacie. W 1956 r., jako dorosły osobnik, została zaobrączkowana do celów naukowych przez ornitologa Chandlera Robbinsa. Na jakiś czas samica wolała jednak dzikie życie. Robbins, który zmarł w zeszłym roku, odkrył Wisdom ponownie 46 lat później podczas badań prowadzonych w pobliżu tego samego miejsca lęgowego.

Wisdom i Akeakamai spotkali się na Midway. Od 2006 r. rokrocznie wysiadują jaja. Nie wiadomo, ile dokładnie lęgów wyprowadziła dotąd samica, a wg ornitologów, było ich od 30 do 36.

Wisdom Akeakamai albatros ciemnolicy jajo Midway