Zsekwencjonują genom całej populacji

| Ciekawostki

Władze Wysp Owczych postanowiły zsekwencjonować genom wszystkich mieszkańców. Kosztem około 50 milionów dolarów powstanie mapa genetyczna każdego z 50 000 mieszkańców Wysp. Cały projekt potrwa pięć lat i będzie częściowo finansowany przez firmę Illumina.

Jak twierdzą władze, głównym celem projektu jest zapewnienie lepszej opieki zdrowotnej mieszkańcom. Zsekwencjonowanie genomu całej populacji będzie też niezwykle użyteczne z punktu widzenia badań medycznych.

Wyspy Owcze znajdują się w połowie drogi pomiędzy Norwegią a Islandią. Nie wiadomo, kim byli ich pierwotni mieszkańcy. Prawdopobnie pochodzili z któregoś z krajów nordyckich, możliwe też, że zamieszkiwała je ludność z Irlandii lub Szkocji.

Obecnie miejscowa ludność posługuje się językiem farerskim.

Mieszkańcy Wysp z zadowoleniem przyjęli propozycję zsekwencjonowania genomu. Dotychczasowe badania wskazują bowiem, że aż 25% z nich ma gen odpowiedzialny za deficyt transportera karnityny (CTD). To zaburzenie metabolizmu u noworodków i małych dzieci, które może prowadzić do poważnych schorzeń serca.

Jeśli projekt sekwencjonowania genomu całej populacji powiedzie się na Wyspach Owczych, może stać się on wzorem i zachętą dla innych krajów.

Wyspy Owcze sekwencjonowanie genomu