X-47B wylądował

| Technologia
US Navy

US Navy rozpocząła ostatnią fazę testów morskich samolotu bezzałogowego. Przed dwoma miesiącami informowaliśmy o pierwszym w historii starcie takiego pojazdu z pokładu lotniskowca. Przed dwoma dniami miało miejsce inne historyczne wydarzenie - dron X-47B wylądował na pokładzie USS George H.W. Bush.

Rzadko zdarza się, byśmy mieli okazję spojrzeć w przyszłośc. Dzisiaj ci, którzy byli na pokładzie USS George H.W. Bush byli świadkami pierwszego lądowania X-47B na pokładzie lotniskowca - powiedział Sekretarz Marynarki Ray Mabus.

Bezzałogowe samoloty niosą ze sobą olbrzymie korzyści. Mają większy zasięg i mogą wziąć więcej ładunku, co z kolei oznacza, że lotniskowce, z których operują, mogą znajdować się w większej bezpieczniejszej odległości od wrogich brzegów. Samolot, na którego pokładzie nie ma człowieka, może wykonywać znacznie bardziej gwałtowne manewry, nie musi być wyposażony w systemy zabezpieczające pilota, zestrzelenie takiego samolotu nie wiąże się też z ewentualną śmiercią pilota czy jego wpadnięciem w ręce wroga.

Dron X-47B wystartował z bazy Patuxent River i po 35 minutach wylądował na pokładzie lotniskowca. Został wyhamowany za pomocą lin. Wkrótce po lądowaniu dron ponownie wzbił się w powietrze i po raz kolejny wylądował. Po kolejnym starcie, gdy X-47B ponownie zbliżał się do okrętu, jego systemy wykryły błąd w systemie nawigacyjnym i skierowały drona na Wallops Island Air Field. Lądowanie tam przebiegło bez zakłóceń.

X-47B był testowany na morzu przez ostatnich osiem miesięcy.

 

X-47B lądowanie lotniskowiec dron