Chińska moneta z kenijskiej wyspy
Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu Illinois w Chicago odkryli podczas ekspedycji na kenijskiej wyspie Manda chińską monetę sprzed 600 lat.
Moneta ze stopu miedzi i srebra ma w środku kwadratowe wycięcie. Dzięki temu można ją było nosić przy pasku. Widnieje na niej imię cesarza Yongle z dynastii Ming, który panował w latach 1402-1424.
Yongle interesował się misjami politycznymi i handlowymi do krajów basenu Oceanu Indyjskiego. Przeprowadzał je dla niego admirał Zheng He.
Ze względu na szereg podobieństw He można nazwać chińskim Krzysztofem Kolumbem. To wspaniałe, że zdobyliśmy monetę [Yǒnglè Tōngbǎo], która ostatecznie dowodzi, że dotarł on do Kenii. Opisywane odkrycie ma duże znaczenie, bo [...] otwiera nam pole do dyskusji nad związkami Chin z państwami Oceanu Indyjskiego - tłumaczy dr Chapurukha M. Kusimba, kurator działu antropologii afrykańskiej chicagowskiego muzeum.
Niestety, związki te zakończyły się równie szybko, jak zaczęły, bo cesarze, którzy nastali w Państwie Środka po śmierci Yongle, zakazali zagranicznych ekspedycji. Pozwoliło to na zapoczątkowanie europejskiej epoki odkryć geograficznych.
Komentarze (5)
wilk, 17 marca 2013, 22:29
Skoro pojawiło się porównanie do Kolumba warto wspomnieć o tym jak ogromnymi statkami dowodził Zheng He: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zheng_He's_ship_compared_to_Columbus's.jpg (w porównaniu do stateczku Kolumba).
Anna Błońska, 21 marca 2013, 20:15
Ojej, różnica rzeczywiście ogromna. Świetna makieta
TrzyGrosze, 21 marca 2013, 21:13
Normalnie... Arka Noego
radar, 22 marca 2013, 14:44
A to ponoć jest makieta wersji pewnej (~70m długości), a niektórzy naukowcy spekulują na podstawie znalezionych opisów, że największe mogły mieć 130-140m długości, czyli jeszcze to x2!
romero, 23 marca 2013, 00:34
Car-kołokoł czy car-puszka też były duże, ale mało praktyczne. Ciekawi mnie jak wyglądało spotkanie tego drewnianego statku z porządnym tajfunem.