Chińska moneta z kenijskiej wyspy

| Humanistyka
John Weinstein/The Field Museum

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu Illinois w Chicago odkryli podczas ekspedycji na kenijskiej wyspie Manda chińską monetę sprzed 600 lat.

Moneta ze stopu miedzi i srebra ma w środku kwadratowe wycięcie. Dzięki temu można ją było nosić przy pasku. Widnieje na niej imię cesarza Yongle z dynastii Ming, który panował w latach 1402-1424.

Yongle interesował się misjami politycznymi i handlowymi do krajów basenu Oceanu Indyjskiego. Przeprowadzał je dla niego admirał Zheng He.

Ze względu na szereg podobieństw He można nazwać chińskim Krzysztofem Kolumbem. To wspaniałe, że zdobyliśmy monetę [Yǒnglè Tōngbǎo], która ostatecznie dowodzi, że dotarł on do Kenii. Opisywane odkrycie ma duże znaczenie, bo [...] otwiera nam pole do dyskusji nad związkami Chin z państwami Oceanu Indyjskiego - tłumaczy dr Chapurukha M. Kusimba, kurator działu antropologii afrykańskiej chicagowskiego muzeum.

Niestety, związki te zakończyły się równie szybko, jak zaczęły, bo cesarze, którzy nastali w Państwie Środka po śmierci Yongle, zakazali zagranicznych ekspedycji. Pozwoliło to na zapoczątkowanie europejskiej epoki odkryć geograficznych.

Yongle cesarz Ming moneta Manda Zheng He