Yutu utracony

| Astronomia/fizyka
NASA

Chińska agencja informacyjne poinformowała, że księżycowy łazik Yutu został utracony. Pierwszy chiński łazik na Księżycu przetrwał połowę zaplanowanej na trzy miesiące misji.

Lądownik Chang'e-3 - pierwszy w historii chiński obiekt, który dokonał miękkiego lądowania na Srebrnym Globie – trafił na Księżyc 14 grudnia 2013 roku. Kilka godzin później wyjechał z niego Yutu. Oba urządzenia z powodzeniem przetrwały pierwszą księżycową noc. Każda z takich nocy trwa 2 ziemskie tygodnie, a w czasie jej trwania temperatura spada do -180 stopni Celsjusza. Kłopoty Yutu rozpoczęły się podczas przygotowań do drugiej nocy. Chang'e-3 z powodzeniem wszedł w stan hibernacji, ale na Yutu wystąpiła awaria. Jeden z paneli słonecznych, który miał chronić wnętrze łazika przed zbytnim wychłodzeniem, nie zwinął się prawidłowo.
W ciągu ostatnich dni Chang'e-3 wybudził się z hibernacji i nawiązano z nim kontakt. Jednak Yutu nie odpowiada na sygnały z Ziemi. Dlatego też łazik oficjalnie uznano za utracony.

Nie wiadomo, co było przyczyną awarii, która doprowadziła do utraty Yutu.  Za głównego podejrzanego uznaje się księżycowy pył.

Ostatnia porażka to nie koniec chińskich ambicji kosmicznych. Państwo Środka ma zamiar wybudować na powierzchni Księżyca bazę, w której będą mieszkali ludzie.

Yutu łazik Chiny Chang'e-3