NASA ogłasza: znaleźliśmy nowe formy życia na Ziemi
Sprawdziły się przypuszczenia, że NASA ogłosi rewelacje dotyczące organizmów żyjących w jeziorze Mono. O badaniach nad nimi informowaliśmy już przed 9 miesiącami.
Mono Lake to wysokoalkaliczne słone jezioro w Kalifornii. Jest najstarszym jeziorem Ameryki Północnej - liczy sobie ok. 760 tys. lat.
Geobiolog doktor Felisa Wolfe-Simon od dłuższego już czasu podejrzewała, że bezodpływowy zbiornik może być siedliskiem tzw. biosfery cieni. Przypuszczała, że ze względu na duże stężenie arsenu w wodzie tamtejsze organizmy mogłyby wykorzystywać go w zastępstwie fosforu. Arsen i fosfor należą do tej samej grupy azotowców, jednak o ile fosfor jest ważnym składnikiem życia, o tyle arsen jest toksyczny.
NASA właśnie ogłosiła, że przypuszczenia Wolfe-Simon znalazły potwierdzenie i na Ziemi odkryto mikroorganizmy wykorzystujące arsen w procesach życiowych.
Znalezienie organizmów wykorzystujących arsen zamiast fosforu oznacza, że odkryto zupełnie nieznane dotychczas formy życia. To z kolei będzie miało olbrzymi wpływ na poszukiwania życia poza Ziemią. Definicja życia właśnie uległa poszerzeniu - mówi Ed Wiler z NASA. Poszukując znaków życia w Układzie Słonecznym musimy teraz myśleć znacznie szerzej, w bardziej zróżnicowany sposób i brać pod uwagę formy życia, których nie znamy - dodaje.
Znalezienie nowej biochemii organizmów zmienia nasz pogląd na kształtowanie się i w ogóle możliwość występowanai życia. Dotychczas sądziliśmy, że wszystkie formy życia na Ziemi korzystają z sześciu podstawowych budulców - węgla, wodoru, azotu, tlenu, fosforu i siarki. Fosfor to jeden ze składników DNA oraz RNA i jest głównym składnikiem trifosforanu adenozyny potrzebnego komórkom do przeprowadzania procesów energetycznych oraz jest składnikiem wszystkich membran komórkowych.
Wiedzieliśmy, że niektóre mikroorganizmy potrafią oddychać arsenem, ale tutaj widzimy coś nowego - mikroorganizmy wykorzystują arsen jako budulec. Jeśli organizm na Ziemi, może robić coś tak niespodziewanego, to czym jeszcze potrafi zaskoczyć nas życie? - stwierdza Wolfe-Simon.
Nowo odkryty organizm to szczep GFAJ-1 z rodziny Gammaproteobacteria. Bakterie pobrane z Jeziora Mono hodowano w laboratorium i okazało się, że potrafią rozmnażać się na diecie ubogiej w fosfor, a bogatej w arsen. Gdy całkowicie usunięto fosfor i zastąpiono go arsenem, bakterie nadal się rozmnażały. Późniejsza analiza wykazała, że arsen został wykorzystany jako budulec dla nowych organizmów.
Komentarze (9)
Q_E, 2 grudnia 2010, 21:17
"Definicja życia" czy aby fizyka nie zbliżała się powoli do filozofii?
mnichv10, 2 grudnia 2010, 22:26
Wszystkie nauki wywodzą się z filozofii, więc raczej nigdy się od niej nie oddaliła.
Sciagacz, 3 grudnia 2010, 08:24
"...brać pod uwagę formy życia, których nie znamy..." Czy oni sądzili, że w jakimś kraterze znajdą centrum handlowe z natarczywie puszczanymi kolędami?
Rowerowiec, 3 grudnia 2010, 11:18
I właśnie sprawdza sie teoria, że porównujemy wszystko z naszą teraźniejszością i upieramy sie, że wszedzie we wszechświecie musi być tak samo.
Dobrze że jednak nasa przełamała ten błędny tok myślenia.
KONTO USUNIĘTE, 3 grudnia 2010, 12:06
Narodowa Agencja Astronautyki i Przestrzeni Kosmicznej znalazła biologiczną osobliwość, na Ziemi.
Z braku sukcesów na swojej działce,to też sukces
Przemek Kobel, 3 grudnia 2010, 12:42
Nie "Agencja" tylko "Administracja". A się zajęli, bo to tania metoda badania "nieziemskich" warunków.
wilk, 3 grudnia 2010, 16:03
Czyli nic niezgodnego z ich misją.
KONTO USUNIĘTE, 3 grudnia 2010, 17:09
W Polsce NASA jest Narodową AGENCJĄ ........
Przemek Kobel, 3 grudnia 2010, 18:00
Mówimy "agencja efbiaj" albo "federalne biuro śledcze". Z NASA jest to samo.